Jak poradzić sobie z zatorami płatniczymi?

0
Zatory finansowe

Zatory płatnicze występują w momencie, kiedy przedsiębiorca nie otrzymuje na czas swoich pieniędzy od kontrahenta.Inaczej mówiąc są to nagromadzone długi, które przechodzą na kolejne firmy. Takie zatory finansowe wywołują tzw. efekt domina. Pierwsza niezapłacona faktura to symboliczna pierwsza kostka, która rujnuje stopniowo całą firmę. Jak poradzić sobie z zatorami płatniczymi? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/zatory-platnicze-2020-jak-sobie-z-nimi-poradzic/ 

Zatory płatnicze – podstawowe informacje

Negatywnymi konsekwencjami zatorów finansowych są przede wszystkim:

 • pogorszona płynność finansowa firmy,
 • większe koszty prowadzenia działalności gospodarczej,
 • w konsekwencji ryzyko upadłości firmy lub przedsiębiorstw.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zauważa, że przedsiębiorcy dotknięci problemem zatorów płatniczych ograniczają nakłady na inwestycje lub podwyższają ceny wyrobów i usług. Spowodowane jest to strachem przed zadłunżieniem. Problemy w dużej mierze odbijają się niestety na pracowników. Ludzie zarabiają mniej pieniędzy oraz obawiają się groźby bezrobocia.

Wiele osób nie jest tego świadomym, ale w Polsce problemy z przeterminowanymi płatnościami zgłasza 80-90 proc. Takie statystyki prezentują się naprawdę przerażająco. 

Konsekwencje dotykają najmocniej słabszych podmiotów, czyli m.in firmy jednoosobowe, małe i średnie przedsiębiorstwa. Z reguły to te duże przedsiębiorstwa dyktują warunki oraz terminy spłat.

W obronie działalności pokrzywdzonych występuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prowadzi on postępowania oraz nakłada administracyjne kary pieniężne na podmioty łamiące zakaz tworzenia zaległości w płatnościach.

W jakich sytuacjach dochodzi do zatoru?

Sytuacja taka pojawia się w przypadku, kiedy przy opóźnieniu ze spełnienium świadczeń pieniężnych, kiedy w okresie 3 kolejnych miesięcy suma wartości świadczeń pieniężnych niespełnionych oraz spełnionych po terminie przez ten podmiot wynosi minimum:

 • 5 mln zł– jeśli postępowanie zostało wszczęte w latach 2020-2021,
 • 2 mln zł – jeśli postępowanie zostało wszczęte od 2022 r.

Opóźnianie ze spełnianiem świadczeń pieniężnych może być stwierdzone również:

 • w stosunku do transakcji handlowych zawartych po 1 stycznia 2020 r.,
 • w stosunku do świadczeń pieniężnych wynikających z transakcji handlowych zawartych przed dniem 1 stycznia 2020 r.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może ukarać finansowo również największych przedsiębiorców, którzy spowodowali  zatory płatnicze.

Postępowanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w przypadku zatorów płatniczych

Postępowanie rozpoczyna się z inicjatywy UOKiK. Nie na wniosek czy żądanie przedsiębiorcy. Jednak każdy, kto podejrzewa, że dany przedmiot opóźnia się z zapłatą ma możliwość złożyć zawiadomienie do UOKiK, dotyczące podejrzenia wystąpienia nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych.

Zawiadomienie można złożyć na kilka sposobów:

 • złożyć osobiście w Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów,
 • przesłać pocztą tradycyjną na adres: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa,
 • przesłać w formie dokumentu elektronicznego, za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej ePUAP,
 • przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: zatory@uokik.gov.pl.

W rezultacie postępowania Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów może nałożyć na nierzetelnego dłużnika karę pieniężną.

Zobacz też: http://www.crowley.pl/jak-dzialaja-linki-sponsorowane/

Doradcy kredytowi – kiedy warto się do nich udać?

0
Doradcy kredytowi

Profesjonalne doradztwo kredytowe cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem, a to głównie z tego względu, iż ludzie coraz częściej pozwalają sobie na zaciągnięcie kredytu. Dzięki temu mogą spełnić wiele swoich marzeń czy też zakupić niezbędny sprzęt gospodarstwa domowego i spłacić wszelkie rachunki. Kredyt może oznaczać chwilową poprawę sytuacji finansowej. Bierze się go z różnych przyczyn, ale jeśli chce się to zrobić z głową, warto skorzystać z usług fachowca. Doradca kredytowy będzie optymalnym rozwiązaniem.

Doradcy kredytowi – co konkretnie oferują swoim klientom?

Doradcy kredytowi zbiorą w krótkim czasie wszystkie najważniejsze oferty kredytowe pochodzące z interesujących klienta banków. Oczywiście będą one dopasowane do indywidualnych potrzeb kredytobiorców, a więc np. zbierze się jedynie oferty kredytów hipotecznych czy też samochodowych. W związku z tym tak ważne jest określenie własnych potrzeb. Nie jest to łatwe, ale już na pierwszej rozmowie z doradcą kredytowym trzeba powiedzieć mu o swoich planach, aktualnej sytuacji finansowej czy też dochodach i formie zatrudnienia. Na tej podstawie będzie można przygotować rzetelne oferty, które być może spodobają się klientom.

Ogromną zaletą korzystania z takich usług jest oczywiście pewność podejmowania decyzji. Dzięki temu można odrzucić najmniej korzystne propozycje kredytowe, związane m.in. z bardzo wysokim oprocentowaniem lub też dodatkowymi opłatami. Doradztwo kredytowe realizowane jest na wielu płaszczyznach, a więc wsparcie fachowca może zostać wykorzystane nawet podczas podpisywania finalnej umowy z bankiem. Kluczem do sukcesu jest poszerzenie swojej wiedzy o aktualnych ofertach kredytowych, a nie każdy ma tyle wolnego czasu, aby zebrać je w jedno miejsce samodzielnie. Lepiej takie prace pozostawić specjalistom.

Ograniczenie formalności oraz szybsze znalezienie optymalnego kredytu

Dzięki doradcom kredytowym zainteresowane osoby mają pewność tego, iż:

 • ograniczą formalności do absolutnego minimum, a większością obowiązków zajmie się doradca,
 • w krótkim czasie znajdą dla siebie optymalny kredyt,
 • skorzystają z uczciwej i przejrzystej oferty kredytowej.

Działania prowadzone na własną rękę mogą zakończyć się totalnym fiaskiem, a więc osoby nie posiadające w tym zakresie żadnego doświadczenia nie powinny się zbyt długo zastanawiać, tylko czym prędzej skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Na szczęście dostęp do takich specjalistów jest w dzisiejszych czasach bardzo szeroki, a za takie usługi nie trzeba dużo płacić.

Doradztwo kredytowe niesie za sobą oszczędność pieniędzy, ale też cennego czasu, dlatego jeśli ktoś jest osobą zabieganą i zapracowaną, może skorzystać z tej propozycji, a nie będzie tego żałować. Doradcy przedstawiają zebrane oferty na specjalnie umówionym spotkaniu, a do tego wymieniają ich najmocniejsze strony, tak aby klient miał świadomość tego, na co konkretnie się decyduje. Doradca kredytowy przygotuje klientowi ofertę skrojoną właśnie dla niego, która z pewnością okaże się strzałem w dziesiątkę.

Jak wygląda praca cukiernika?

0
stolarz

Predyspozycje zawodowe, które płyną z wykonywania tego zawodu są to przede wszystkim czynności, które powinna mieć każda osoba starająca się taki stanowisko. Zaliczają się do nich dobry i czuję smak, wrażliwy zapach, a także fachowa wiedza dotycząca cukiernictwa zdolności manualne. Potrzebne nam jest też zamiłowanie do pieczenia, wymyślania nowych receptur oraz specyfikacja, która daje nam wenę do tworzenia cudów w kuchni. Czym dokładnie będzie zajmował się cukiernik? Jakie warunki w pracy czekają osobę na takim stanowisku? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/praca-cukiernika/

Cukiernik – co należy do jego obowiązków?

Cukiernik będzie zajmował się słodkimi wypiekami. Będą na przykład ciasta, ciasteczka, słodkie pieczywo, torty oraz inne słodkości. Podczas pracy będzie on dbał o porządek na stanowisku pracy, ponieważ pomieszanie się składników spowoduje, że z czasem stają się one bezużyteczne, a nas i naszych pracodawców będą czekały spore straty. Już nie pamiętasz że w takim zawodzie musimy dobierać produkty o jak największej jakości, tak aby nie szkodziły one zdrowiu klientów. Cukiernik musi dbać o stałe zaopatrzenie, nie tylko w składniki, ale również w sprzęty i narzędzia do pracy.

Jakie warunki pracy płyną zawodu cukiernika?

Praca taka jest bardzo fascynujące, ale też wymagająca i w niektórych przypadkach nawet ciężka. Wytwarzanie wyrobów cukierniczych najczęściej odbywa się w warunkach zamkniętych. Pomimo wentylacji w takich pomieszczeniach jest strasznie duszno. Odnoszący się pył i warunki powietrzne mogą niekoniecznie dobrze wpływać na nasz układ oddechowy. W takim zawodzie mamy do czynienia z pracą fizyczną, która obciąża nasz stawy i układ ruchu.

Zobacz też: http://www.plansys.pl/stolarz-jak-nimi-zostac/

Jak zostać ogrodnikiem? – Charakter pracy ogrodnika

0
ogrodnik

Ogrodnik jest to zawód, który powszechnie kojarzony jest z zamiłowaniem do przyrody. Jest to oczywiście prawda. Dodatkowymi atutami jest poczucie estetyki oraz kreatywne postrzeganie przestrzeni. Osoby takie mogą zaowocować tym, że będą idealne do wykonywania pracy ogrodnika. Praca ta jest idealna dla osób, które łączą w sobie dużą artystyczne oraz systematyczność. Dobrze sprawdzą się również osoby, którym radość w sprawie sadzenie roślin oraz obserwowanie jak się rozwijają. Jak zatem zostać profesjonalnym ogrodnikiem oraz jak wygląda taka praca? Sprawdźmy to!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/ogrodnik-jak-zostac-i-charakter-pracy/

Kto sprawdzi się w roli ogrodnika?

Taki zawód wymaga od nas przede wszystkim wiedzy teoretycznej na temat gleby, jej typu, a także znajomości gatunków roślin. Dodatkowym bardzo ważnym atutem jest logiczne myślenie oraz umiejętność projektowania. Ogród to nie tylko estetyka, ale również użyteczność ogród powinien dawać nam przyjemność ze spędzania w nim czasu. Dodatkowa jest to również praca fizyczna. Czynności takie jak sadzenie, doglądanie i podlewanie roślin muszą być wykonywanie systematycznie oraz rzetelnie. Dobry ogrodnik powinien również zachować się zapałem do pracy nawet w złych warunkach pogodowych, o każdej porze roku oraz powinien potrafi dostosować się do oczekiwań swojego klienta. 

Jak zostać ogrodnikiem?

Na wolnym rynku nikt nie będzie pytał nas, gdzie nabyliśmy swoich zdolności, jednak edukacja Ogrodnicza jest bardzo ważna oraz wartościowa. Możemy wybrać ją w postaci szkoły zawodowej O właśnie takim kierunku albo zdecydować się na technikum. Wybierając taki typ szkoły średniej, jesteśmy przygotowani do zawodu. Otrzymujemy wiedzę teoretyczną oraz nacisk na przedmioty tak jak biologia, geografia oraz chemia. Dodatkowo w trakcie swojego kształcenia zaliczamy kursy oraz przystępujemy do praktyk. Uczeń szkoły zawodowej kilka dni w tygodniu spędzanie w szkole, a w pracy pośród zawodowcy ogrodników. 

Gdzie pracować jako ogrodnik?

Naszym polem do popisu będą przede wszystkim tereny zielone. Może być to zarówno własność prywatna jak i publiczna. W wielu branżach liczy się fakt przedmiot który opiera się na zleceniach, możesz być zatrudniony w różnych formach. Własna firma jest to jedna z opcji, lecz jest to duża odpowiedzialność, dalej większe zyski. Ogrodników, szukają także specjalistyczne firmy zajmujące się pielęgnacją terenów zielonych lub specjalnych stref zielonych firm. Dbają oni za tym za estetyka miast. Sporo bogatych posiadaczy posiadłości również potrzebuję specjalistów, którzy zadbają o ich piękny ogród przez cały rok.

Zobacz też: http://www.investray.pl/ogrodnik-ile-zarabia-i-jak-wejsc-na-rynek/

Czy osoba zadłużona może otrzymać kredyt?

0
kredyt

Z roku na rok do Polskiej bazy dłużników wpisywanych jest coraz więcej osób. Wpływ na to, że coraz więcej osób przestaje radzić ze swoimi zobowiązaniami, może mieć wiele czynników. Jednym z najpopularniejszych jest gorsza płynność finansowa przez utratę pracy lub też nieodpowiedzialne zaciąganie coraz to nowszych kredytów i pożyczek. Nie ważne jednak czemu spłata zobowiązań jest dla nas trudna, zawsze stanowi to poważny problem i obciążenie dla domowego budżetu. Jak poradzić sobie z taką sytuacją i czy kredyt dla zadłużonych jest możliwy?

Gdzie szukać kredytu mając długi?

Osoby, które chcą unormować w jakiś sposób swoją sytuację finansową bardzo często myślą o zaciągnięciu kolejnego kredytu, aby móc spłacić dotychczasowe długi. Dodatkowa gotówka może też przydać się w momencie, gdy brakuje nam pieniędzy na opłacenie codziennych potrzeb. Stąd często pojawia się pytanie, gdzie osoby zadłużone powinny szukać pomocy finansowej. Cóż, nie jest to takie proste, a tradycyjne banki niechętnie pochodzą do udzielania pieniędzy osobom, które mają problem ze spłatą swoich długów. Jest tak, ponieważ trudna sytuacja finansowa wiąże się zazwyczaj ze złą zdolnością kredytową. Jak wiadomo jest ona niezbędna do tego, aby otrzymać kredyt w banku https://habzafinanse.com.pl/kredyt-dla-zadluzonych/.

Podczas analizy zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę wiele czynników. Bardzo ważne jest m.in. zatrudnienie, dochody oraz koszty utrzymania i aktualnych zobowiązań. Nawet jeśli kredytobiorca posiada stałą pracę, ale jego historia kredytowa nie jest zbyt dobra, to może liczyć się z tym, że bank negatywnie odpowie na jego wniosek o udzielenie kredytu. Osoby bardzo zadłużone nie mają praktycznie szans na to, aby otrzymać kolejny kredyt w banku. Jeśli jednak nie dopuściłeś jeszcze do opóźnień w spłacie kredytu, ale czujesz, że Twój domowy budżet nie da rady udźwignąć rat, to możesz zdecydować się na konsolidacje. Jest to rozwiązanie dla osób, które chcą połączyć kilka kredytów, zyskać mniejszą ratę oraz mają zdolność kredytową.

Pożyczka bez BIK

Opóźnienia w spłatach zobowiązań powodują, że nasza ocena punktowa w BIK ulega pogorszeniu. Jak wiadomo, banki korzystają z tej bazy podczas oceny zdolności kredytowej. Jeśli zobaczą, że klient ubiegający się o kredyt nie ma dobrej oceny w BIK, to po prostu nie będą chciały udzielić mu pieniędzy. W takiej sytuacji alternatywnym rozwiązaniem będzie pożyczka bez BIK w sektorze pozabankowym. Jest ona dostępna w coraz większej ilości prywatnych firm, które specjalizują się w pożyczkach. W takim miejscu procedury związane z udzielaniem pieniędzy są maksymalnie uproszczone i osoby, które nie mają szans na kredyt w banku, mogą otrzymać pieniądze właśnie tam.

Oferty parabanków skierowane są do osób bez zdolności kredytowej, ze złą historią kredytową, a nawet tych, które mają długi i znajdują się w bazach dłużników. Minusem takiego rozwiązania jest to, że pożyczka może być droższa od kredytu i nie będzie opiewała na wysokie sumy. Okres, w którym należy oddać pieniądze, także nie jest zazwyczaj zbyt długi.

Kto może otrzymać pożyczkę dla zadłużonych?

Tego typu produkt może otrzymać pełnoletni obywatel naszego kraju, który posiada konto w banku oraz ważny dowód osobisty. Kluczowe jest odnalezienie oferty pożyczki bez BIK na dobrych zasadach. Istnieje wiele porównywarek, które mogą Ci w tym pomóc i wskazać miejsce, w którym aktualnie znajduje się najlepsza oferta pożyczki dla zadłużonych. Zwróć jednak uwagę na to, że będzie to kolejne zobowiązanie, które musisz spłacić. Warto, aby była to przemyślana decyzja, aby nie wpaść w pętle chwilówek.

Ulga na start ZUS – ile wynosi i od kiedy obowiązuje?

0
ulga na start

Ulga na start jest to jedna z największych zachęt dla początkujących, którzy otwierają swoją działalność gospodarczą. Obowiązek płacenia comiesięcznych składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych dla wielu osób może być przeszkodą w podjęciu decyzji o otwarciu takiej działalności. Przelewy takie należy realizować bez względu na to czy ma się klientów czy nie. Z tego powodu rząd postanowił wprowadzić małe ułatwienie dla młodych przedsiębiorców. W ten sposób możemy korzystać z ulgi na start. Od kiedy ona obowiązuje i ile wynosi? Czy wszystkim przysługuje? Na te i na wszystkie inne odpowiedzi- odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/ulga-na-start-zus/

Ulga na start dla działalności nierejestrowanej?

Jeżeli prowadzimy mały handel lub świadczymy drobne usługi oraz nasz przychód nie przekracza 50% minimalnego wynagrodzenia które w 2020 roku wynosiło 1300 zł, to nie musimy rejestrować swojej działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Mówiąc inaczej dorabiając sobie do pensji lub testując siebie w roli przedsiębiorcy nie płacimy ubezpieczenia na składki społeczne czy też podatku VAT. Z ulgi na start możemy zacząć korzystać w przypadku, kiedy daje rejestrujemy swoją działalność gospodarczą. 

Ile wynosi ulga na start?

Ulga na start oferuje nam pół roku bez płacenia składki ZUS. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie przyczyny których nie wpisujemy w biznesplanie po stronie kosztów. Wliczają się w to składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowne, przeciw wypadkowe oraz składki z Funduszu Pracy czy Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. 

Nie ominie to jednak płacenia ubezpieczeń zdrowotnych. W 2020 roku takie ubezpieczenie wynosi ok. 360 zł. Są też dobre strony, ponieważ składka zdrowotna możemy odliczyć od podatku.

Kto może skorzystać z takiej ulgi? 

Z takiej ulgi na start skorzystają osoby, które po raz pierwszy zarejestrowały swoją działalność gospodarczą w CEIDG lub zawiesiły swoją firmę 5 lat wcześniej. Od tego czasu musi minąć 60 miesięcy. 

Ulga na start obowiązuje także osoby fizyczne oraz wspólników spółek cywilnych. Z takiej pomocy nie skorzystają jednak osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy.

Od kiedy obowiązuje ulga na start? 

W momencie, jeśli zaczniemy naszą działalność w ciągu miesiąca, wówczas nie wliczamy do tego czasu trwania ulgi. Jeżeli swoją działalność zaczniemy 5, to 6 miesięcy ulgi, zostanie liczone od czerwca.

Jeżeli jednak Rozpoczniemy swoją działalność pierwszego dnia miesiąca to wliczamy w to cały miesiąc trwania ulgi.

Co w przypadku zawieszenia działalności? 

Kiedy zawiesimy swoją działalność w trakcie sześciu ulgowych miesięcy, to nie znaczy że nasza ulga będzie zamrożona. Jej czas będzie trwał dalej. W przypadku kiedy będziemy chcieli wrócić i skorzystać z niej ponownie, nie będziemy mieli takiej możliwości.

Zobacz też: http://www.investray.pl/wznowienie-dzialalnosci-a-zus/

Kto i kiedy potrzebuje pomocy psychologa?

0
Kto i kiedy potrzebuje pomocy psychologa

Problemy z dorastającą córką, kryzys w małżeństwie, śmierć bliskiej osoby, kłótnie rodzinne czy też duży kredyt – to tylko nieliczne trudności, pojawiające się w codziennym życiu i niejednokrotnie spędzające sen z powiek. Każdy miewa zmartwienia i nie da się tego uniknąć.

Kredyt inwestycyjny dla firm – co to jest i jak go otrzymać?

0
Kredyt inwestycyjny dla firm

Każda firma, która chce się rozwijać, powinna inwestować pieniądze. Nowoczesne technologie, sprzęty i nieruchomości – to wszystko kosztuje, a na samym początku prowadzenia działalności może być Ci trudno zdobyć pieniądze na pokrycie kosztów inwestycji. Właśnie dlatego instytucje finansowe stworzyły produkt, który może pomóc przedsiębiorcom. Kredyt inwestycyjny dla firm, może pomóc zarówno małym, jak i większym firmom poprawić swoją pozycję na rynku i zyskać miano nowoczesnego przedsiębiorstwa. Zobacz, na czym on polega i co musisz zrobić, aby go otrzymać.

Czym jest kredyt inwestycyjny?

Dzięki temu rodzajowi finansowania właściciele firm mogą pokryć koszty nowych inwestycji, które mają na celu rozwój ich działalności. Kredyt inwestycyjny dla firm charakteryzuje się przede wszystkim tym, że opiewa na bardzo duże sumy i większość banków nie ustala górnej granicy wysokości takiego zobowiązania. Inwestor, który chce otrzymać taki rodzaj kredytu, musi jednak posiadać wkład własny, który powinien wynosić przynajmniej 20% wartości planowanej inwestycji.

Im większa firma i wkład własny, tym wyższe sumy może otrzymać przedsiębiorstwo, które ubiega się o ten produkt finansowy. Co ciekawe kredyty inwestycyjne mogą być przyznawane na bardzo długi okres czasu – nawet kilkanaście lat. Jeśli jednak nie chcesz spłacać zobowiązania przez tyle czasu, możesz skorzystać z opcji krótszego kredytowania, które może wynosić tylko kilka lat. Taki kredyt możesz też spłacić wcześniej np. jeśli Twoja inwestycja się powiedzie i przyniesie bardzo duże zyski.

Na co można przeznaczyć kredyt inwestycyjny?

Przedsiębiorcy, którzy otrzymają kredyt inwestycyjny, powinni spożytkować środki finansowe tylko i wyłącznie na inwestycję. Może to być m. in.:

– zakup maszyn oraz urządzeń, które służą do produkcji towaru i usprawniają pracę całego przedsiębiorstwa,

– zakup nieruchomości, które będą własnością firmy,

– zakup środków transportu np. ciężarówek, które niezbędne są do rozwożenia towaru,

– nabycie licencji, patentów oraz praw autorskich.

Możliwości wykorzystania pieniędzy z kredytu inwestycyjnego jest bardzo wiele, a doświadczony inwestor będzie wiedział jak rozporządzić środki w taki sposób, aby przyniosły one jak największe zyski.

Jak otrzymać kredyt inwestycyjny?

Przede wszystkim powinieneś stworzyć biznesplan, który przekona bank do tego, aby udzielić Ci kredytu, a w późniejszych etapach wskaże Ci jak inwestować pozyskane pieniądze. Niezbędne będzie też zebranie dokumentów i wybranie banku. Jeśli nie wiesz jak przebrnąć przez cały ten proces, to możesz skorzystać z pomocy pośrednika kredytowego https://splatakredytow.pl/kredyt-inwestycyjny-dla-firm/. Znajdzie on najlepszą ofertę i pokieruje Cię przez cały proces.

Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?

0
zasiłek pielęgnacyjny - jak go otrzymać?

Zasiłek pielęgnacyjny to jeden z rodzajów świadczeń rodzinnych. Należy się osobom, które nie są w stanie samodzielnie egzystować i potrzebują opieki osób trzecich. Kto się może o niego ubiegać?

Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?

Zasady, według których jest przyznawany zasiłek pielęgnacyjny znajdują się w jednej z ustaw. Jeżeli chodzi o streszczenie wymogów, to takie świadczenie rodzinne przyznawane jest w celu częściowego pokrycia wydatków, które powstały z konieczności zagwarantowania opieki oraz wsparcia innej osobie, która nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

 • dziecku, które ma orzeczenie o niepełnosprawności,
 • osobie, która ukończyła 16 rok życia i posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
 • osobie która ukończyła 16 rok życia i posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które otrzymała przed ukończeniem 21 roku życia,
 • osobie, która ukończyła 75 rok życia.

Zasiłek pielęgnacyjny, nie przysługuje osobom, które:

 • znajdują się w instytucji, która zapewnia nieodpłatne, całodobowe utrzymanie,
 • są posiadają uprawnienie do pobierania dodatku pielęgnacyjnego,
 • posiadają pozwolenie na pobierania świadczenia za granicą, na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją swojej osoby.

Przeczytaj też: http://www.investray.pl/na-ktore-zawody-jest-najwieksze-zapotrzebowanie/

Zasiłek pielęgnacyjny, a dodatek pielęgnacyjny

Zasiłek pielęgnacyjny to zupełnie inne świadczenie, niż dodatek pielęgnacyjny. Są to dwie formy wsparcia, które są bardzo często ze sobą mylone. Dodatek pielęgnacyjny przeznaczony jest dla osób, które całkowicie nie są zdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji. Osoby, które ukończyły 75 rok życia, również się mogą o niego ubiegać.

Jeżeli doszło do sytuacji, że dana osoba otrzymywała dodatek pielęgnacyjny za okres, za który otrzymywała również zasiłek pielęgnacyjny, dany organ pomniejszy wypłacaną emeryturę lub rentę o kwotę, która odpowiada wysokości wypłaconego za ten okres zasiłku pielęgnacyjnego.

Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony.

Źródło: https://www.glosujbezmeldunku.pl/

Długopisy, cienkopisy, pióra – co wybrać dla dziecka do pisania?

0
czym dziecku się będzie dobrze pisało?

Długopisy, cienkopisy, pióra należą do podstawowych artykułów, które służą do pisania. Niezbędne są dziecku, które zaczęło chodzić do szkoły. Obecnie wybór produktów do pisania w sklepach jest dość szeroki.

Długopisy, cienkopisy, pióra występują w różnych rodzajach, mają również różnych producentów. Podczas wyboru starajmy się wybierać produkty znanych i cenionych marek. Wtedy wiemy, że jakość produktu jest wyższa.

Jakie pióro wybrać dla dziecka?

Pióro jest bardzo eleganckim artykułem do pisania. Korzystać mogą z niego zarówno dzieci, jak i dorośli. Na rynku dostępne są dwa rodzaje piór do pisania. Pierwszy rodzaj to pióro wieczne, drugi rodzaj to pióro kulkowe.

Czym się różnią od siebie? Pióro kulkowe dedykowane jest dzieciom, ze względu na to, że są prostsze w użyciu. Wyglądem i sposobem użytkowania zbliżone są do klasycznych długopisów. Podczas pisania takim piórem dziecko nie zrobi żadnego kleksa oraz nie pozostawi plam atramentowych. Kolejną zaletą pióra kulkowego jest jego lekkość, dzięki temu ręka dziecka nie męczy się podczas pisania. Aby napisać coś za pomocą pióra, wystarczy delikatny nacisk.

Długopisy, cienkopisy, pióra dla dzieci

Pióra wieczne z kolei są bardziej wymagające podczas użytkowania. Ten rodzaj pióra posiada specjalny zbiorniczek na atrament oraz jest zakończone stalówką. Model pióra dobiera się do preferencji użytkownika. Ponieważ stopień grubości i elastyczność ma znaczenie. Jeżeli chcemy kupić dziecku pióro wieczne, należy wybrać model, który jest lekki i odpowiednio wyprofilowany.

Czym różni się długopis od pióra?

Podstawową cechą, która różni pióro od długopisu jest to, że podczas pisania piórem wykorzystuje się mniejszą siłę nacisku. Druga różnica to wkład, pióro napełniane jest atramentem, z kolei długopis tuszem. Pióro jest artykułem eleganckim, długopis lepiej się sprawdza podczas wykonywania codziennych czynności. Pisanie długopisem jest szybsze, dlatego częściej jest wybierany przez uczniów i studentów.

Rodzaje długopisów

Długopisy, które są dostępne na rynku różnią się od siebie rodzajem wkładu. Wyróżniamy długopisy z wkładem żelowym, kulkowym oraz zwykłym. Od rodzaju wkładu zależy komfort pisania. Długopisy z wkładem kulkowym i żelowym są lekkie i płynnie się nimi piszę. T co je wyróżnia to to, że pozostawiają po sobie grubszy ślad. Polecane są osobom, które piszą zamaszyście.

Przeczytaj też: http://www.investray.pl/kreda-szkolna-podstawowe-wyposazenie-kazdej-klasy/

ZOBACZ TEŻ