Jak zostać freelancerem?

Obecnie nie ma większych problemów z tym, by samodzielnie zorganizować sobie pracę w domowym zaciszu przy komputerze z kubkiem mocnej kawy. Internet pomaga rozwinąć skrzydła tym, którzy jeszcze tego nie zrobili, jednak dostrzegają ogromny potencjał w sieci. Można także pomyśleć o tym, by po prostu zostać freelancerem i zacząć zdalnie wykonywać dla kogoś pracę.

Klientów można poszukiwać samodzielnie. Do freelancerów coraz częściej zaczynają zaliczać się także takie osobistości, jak graficy, dziennikarze, czy redaktorzy, ale również osoby zajmujące się pozycjonowaniem stron www. Jak zatem zostać freelancerem i cieszyć się wolnością we własnej pracy?

Trudne początki

Niestety pozostanie freelancerem wcale nie jest takie łatwe i nie wiąże się z górami pieniędzy tylko i wyłącznie za siedzenie przy biurku i klikanie w klawiaturę. To ciężko kawałek chleba, ponieważ trzeba nieźle się namęczyć, by zdobyć określony sobie wcześniej cel. Już na samym początku pojawiają się trudności i problemy, ponieważ laikom nie zawsze od razu udaje się otrzymać zlecenie. Dlatego najważniejsze, by zawsze wyróżniać się na rynku pośród innych freelancerów sumiennością i rzetelnością, a także terminowością. Samodyscyplina może tutaj niektórym sprawiać problemy.

Sposób rozliczenia

Zazwyczaj stosuje się trzy podstawowe sposoby rozliczania się ze swojej pracy. Pierwszy z nich to rozliczanie się przez firmę, ponieważ jest się pracownikiem zatrudnionym na umowę o pracę. Wtedy otrzymuje się stałą wypłatę oraz określoną liczbę zleceń. Drugim sposobem jest natomiast współpraca na zasadach umowy o dzieło lub umowy zlecenie. Jeszcze inna metoda to założenie własnej działalności gospodarczej.

Jak zostać freelancerem?

Oczywiście ciężko jednoznacznie stwierdzić, która z tym form będzie najlepsza. Wszystko zależy od charakteru wykonywanej pracy, a także osobistych potrzeb i możliwości. Na pewno każdy sposób ma swoje plusy i minusy. Warto zastanowić się, co tak naprawdę chce się osiągnąć oraz co na samym początku nie przytłoczy nowego freelancera ogromem wiedzy, przepisów i wymogów prawnych.

Pozyskiwanie zleceń

Pierwsza sprawa to oczywiście ogłoszenia dostępne na licznych serwisach internetowych dla freelancerów. To znacznie łatwiejsze, niż promowanie swojej skromnej osoby na łamach sieci. Częściej bowiem zleceniodawcy wolą z wygody wystawić swoje ogłoszenie i poczekać na zgłaszających się ochotników do pracy, aniżeli przeglądać sieć w poszukiwaniu najlepszego freelancera.

Poza tym w ogłoszeniach pracodawców często są już podane określone wytyczne i warunki współpracy, czyli rodzaj, charakter zadania, czas na jego realizację oraz stawka. Kiedy otrzyma się zapytanie o swoje przykładowe prace, warto przedstawić wtedy swoje portfolio z dotychczasowymi działaniami.

Jeśli oczywiście sprawdzimy się w danej pracy, wtedy zostaniemy poproszeni o wykonanie kolejnego, a nawet poleceni innym firmom. Tak zaczyna się wielka przygoda w charakterze freelancera i droga ku temu, by swoją ciężką, ale rzetelną pracą zarabiać ciekawe, niemałe pieniądze.