Jak zostać pilotem?

Zostać pilotem – wielu chłopców marzy właśnie o takim zajęciu w swoim życiu, by szybować w przestworzach i zwiedzić w ten sposób całą kulę ziemską. Kiedy natomiast stoi się na lotnisku, zawsze można dostrzec pilotów przygotowujących się do lotu, nie wspominając już o udziale w takim locie.

Zdecydowana większość pilotów jest miłośnikiem latania i uwielbia taką pracę. Co jednak zrobić, by również zostać takim pilotem?

Odpowiednia wiedza

Praca pilota to nie tylko włączanie autopilotażu. Tajników tego zawodu jest zdecydowanie więcej. Trzeba przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiednią bibliografię, dzięki której pozna się wszystkie możliwe szczegóły związane z lotnictwem.

Pilot musi znać zasady fizyki, mechaniki, posiadać odpowiednie umiejętności i talenty, ale także cieszyć się nieposzlakowaną sytuacją prawną oraz mieć udokumentowane swoje zdrowie. Bez tego nie będzie mógł poprowadzić ogromnej maszyny, ponieważ bierze się wtedy odpowiedzialność za ludzi znajdujących się na pokładzie.

Nauka pilotażu

Jeżeli wciąż upieramy się przy swoim i wiedza teoretyczna nie zniechęciła nas do tego, aby podjąć starania w kierunku pozostania pilotem, kolejnym krokiem do osiągnięcia celu jest poszukanie odpowiedniej szkoły pilotażu.

Ważne, by w takiej szkole pracowali zawodowi i profesjonalni doświadczeni instruktorzy, którzy mogą pochwalić się swoim dorobkiem w lotnictwie.

Jak zostać pilotem?

Gdzie znaleźć odpowiednią szkołę? Na początku dobrze będzie przyjrzeć się szkołom w swojej okolicy, ewentualnie posłużyć się pomocą internetu. Prywatne lekcje pilotażu będą tutaj jak najbardziej wskazane.

Badania lekarskie

Jak już wyżej wspomniano, nie wystarczy jedynie posiadać ogromnego zapału do tego, by zostać pilotem. Trzeba liczyć się z tym, że będzie od nas wymagane odpowiednie zaświadczenie lekarskie. Najczęściej takie zaświadczenie wydają lekarze, którzy pracują na rzecz danego ośrodka szkoleniowego.

Dobrze jest postarać się o taki dokument jeszcze przed rozpoczęciem kursu. Dzięki temu zaoszczędzi się pieniądze, gdyby jednak okazało się, że stan zdrowia uniemożliwia pracy w zawodzie pilota.

Kolejne kursy i edukacja

Oczywiście nie można usiąść na laurach i pozostać przy standardowym kursie pilotażu. By piąć się po ścieżce kariery, konieczny jest dalszy rozwój. By zostać pilotem z prawdziwego zdarzenia, wymaga się od takich osób ukończenia jasno określonych szkół specjalnych. Takie szkolenia są niestety dosyć kosztowne, a także czasochłonne.

Zazwyczaj takie kursy składają się z części teoretycznej oraz praktycznej. Po części teoretycznej przystępuje się do egzaminu. Pytania dotyczą sfery prawnej, ale również fizyki oraz budowy maszyn lotniczych. Jeżeli uzyska się na tym etapie pozytywny wynik, będzie można przystąpić do dalszej praktyki.

Część praktyczna jest już znacznie trudniejsza. Ma się tutaj bowiem do czynienia z prawdziwymi maszynami. Pierwszy lot w życiu z pewnością będzie niezapomnianym wydarzeniem. Jeżeli spełni się wszystkie narzucane wymagania i spędzi się za sterem wyznaczoną liczbę godzin, otrzyma się wymarzoną licencję pilota.