Dlaczego warto inwestować w energię odnawialną

0
754

Energia odnawialna cieszy się stale rosnącą popularnością, ponieważ pozwala na pełne uniezależnienie się od rosnących cen energii i ma ogromny wpływ na los naszej planety. Dobrej jakości panele słoneczne zapewniają efektywną pracę przez 20, a nawet 30 lat. Ich montaż jest prosty, a odpowiednio dobrana instalacja jest w stanie pokryć w 100% zapotrzebowanie na energię elektryczną w każdym gospodarstwie domowym. Czy w dalszym ciągu warto zainwestować w fotowoltaikę? Jakie korzyści płyną z montażu paneli słonecznych na dachu?

Ekologiczne rozwiązanie, które się opłaca

Fotowoltaika Gdańsk to baterie słoneczne, które pozwalają na wytwarzanie energii elektrycznej. Dzięki nim możemy wytwarzać darmowy prąd bez żadnych ograniczeń. Pomimo że koszt początkowy instalacji fotowoltaicznej nie jest mały, to szybki zwrot inwestycji sprawia, że cieszy się ona ogromną popularnością.

Aktualny system opustów zapewnia niezwykle korzystne warunki, które umożliwiają magazynowanie nadmiaru wyprodukowanej energii bezpośrednio w elektrowni. Dzięki możliwości odebrania prawie całej produkcji w miesiącach zimowych możemy całkowicie uniezależnić się od cen prądu, który z roku na rok jest coraz droższy.

Wysoka inflacja i galopujące ceny prądu tylko nakręcają zainteresowanie fotowoltaiką. Nie bez znaczenia są oczywiście zmiany, które wejść mają w życie od kwietnia przyszłego roku. Zlikwidują one aktualnie obowiązujący system opustów, który wydaje się być w chwili obecnej najkorzystniejszą formą rozliczania nadwyżek wyprodukowanej energii na świecie.

Odnawialne źródło energii o długiej żywotności

Rodzina składająca się z 3-4 osób, której roczne zużycie prądu nie przekracza 4000 kWh, powinna zdecydować się na panele słoneczne o mocy około 5 kW. Taka instalacja wygeneruje koszt rzędu 20-25 tys. zł. Z pozoru jest to duża cena, ale po przeanalizowaniu rachunków za prąd okazuje się, że całość zwrócić może się już po kilku latach. Jeśli skorzystamy z możliwości odliczenia kosztów instalacji od podatku oraz załapiemy się na kolejną edycję programu Mój Prąd 4.0, to czas zwrotu nie powinien przekroczyć 8 lat.

Baterie słoneczne instalowane na dachu powinny wytrzymać nawet 30 lat. To sprawia, że możemy liczyć na przeszło 20 lat zysków, które będą płynąć z działającej fotowoltaiki. Warto w tym miejscy zaznaczyć, że korzyści te mogą w naszym przypadku wynieść około 2500 zł rocznie. Oczywiście pod warunkiem, że cena prądu zatrzyma się na obecnym poziomie, a na to wcale się nie zanosi. Kolejne podwyżki cen energii elektrycznej sprawiają, że całość zwróci się znacznie szybciej, a kolejne lata będą dla inwestora, który zamontuje fotowoltaikę czystym, nieopodatkowanym zyskiem.

Energia odnawialna wydaje się istotnym aspektem życia każdego człowieka. Pozwala ograniczyć ilość zanieczyszczeń i sprawić, że życie na naszej planecie będzie bardziej komfortowe. Panele słoneczne to tania, bezpieczna i w pełni ekologiczna energia, która produkowana jest z promieni słonecznych. Wzrost popularności takimi rozwiązaniami powinien cieszyć każdego, kto dba o środowisko.