Jak zostać pilotem wycieczek?

Współczesny świat jest pełen miejsc wartych zobaczenia, gdzie w jego licznych zakamarkach kryją się ślady starożytnych cywilizacji, zdobycze nowoczesnej kultury lub po prostu nieznane dotąd osobiście cywilizacje i egzotyczne miejsca.

Dzięki natomiast rozwojowi techniki i technologii nie trzeba martwić się o brak możliwości dotarcia do wybranej lokalizacji. Dlatego turystyka jest jednym z najprężniej rozwijających się sektorów gospodarki. W tym celu szkoli się wiele kompetentnych osób, by sprostać organizacji ruchu turystycznego.

Takie osoby nie tylko lubią podróże, ale i samo przebywanie z innymi ludźmi i przekazywanie im wiedzy, o której być może nigdy jeszcze nie słyszeli. Kimś takim są piloci wycieczek, którzy dbają o transfer turystów do miejsca ich zakwaterowania na czas pobytu. Mimo iż to nie jest łatwy kawałek chleba, warto zastanowić się nad taką formą pracy, jeżeli tylko ma się ku temu zamiłowanie i skłonności. Jak zatem zostać pilotem wycieczek?

Kurs

Pierwszy etap to oczywiście wybór właściwego kursu. Na stronach internetowych urzędów marszałkowskich można znaleźć instytucje, które są uprawnione do przeprowadzania takich szkoleń. Najczęściej są to większe miasta, do których zjeżdżają się wszyscy zainteresowani w dniu ustalonego spotkania.

Dobrze jest jednak nie rzucać się na głęboką wodę i najpierw przejrzeć wszystkie dostępne oferty. Trzeba zdecydować się na instytucję godną zaufania o nieposzlakowanej opinii, a także cieszącą się poszanowaniem i prestiżem.

Kolejna pożądana cecha to wysoki poziom zdawalności testów na pilota wycieczek przez słuchaczy, którzy uczestniczyli w kursach organizowanych przez określoną instytucję. Ważne, by zapoznać się z ceną kursu oraz jego zakresem. Na każdym takim szkoleniu musi być obowiązkowo zorganizowana minimum jedna wycieczka z noclegiem. Warto kierować się także wiedza na temat miejsca, do którego taki wyjazd będzie się odbywał.

Kiedy już wybierze się odpowiedni kurs, trzeba pilnie uczyć się przekazywanej na nim wiedzy. Jeśli bowiem nie ma się wysokiej frekwencji na zajęciach i nie potrafi się zastosować pozyskiwanych wiadomości na praktycznych ćwiczeniach, wtedy raczej nie ma się wysokich szans na zdobycie dyplomu ukończenia kursu. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ dyplom jest przepustką do egzaminu państwowego.

Certyfikat

kiedy otrzyma się dyplom, czyli certyfikat ukończenia kursu, należy wybrać się do urzędu marszałkowskiego w celu zasięgnięcia informacji o terminach egzaminów państwowych oraz zasad przystąpienia do takiego egzaminu. Wedy pozostaje już jedynie oczekiwanie na wyznaczoną datę i wniesienie stosownej opłaty.

Egzamin państwowy

Kiedy przystępuje się do egzaminu, trzeba liczyć się z tym, że będzie się on składał z dwóch części. Za każdą z nich trzeba wnieść osobną opłatę. W części teoretycznej trzeba będzie wykonać test pisemny oraz później udzielić odpowiedzi ustnych, które będą opierać się na losowaniu pytań z puli.

Jak zostać pilotem wycieczek?

Pytania te są bardzo zróżnicowane, mogą bowiem dotyczyć zarówno historii i architektury, jak również prawa, transportu, ubezpieczeń, czy pierwszej pomocy. Jeśli część teoretyczną zda się z wynikiem pozytywnym, będzie można przejść do egzaminu praktycznego. Skupia się on przede wszystkim na prezentacji sposobów witania się z turystami, planowania tras przejazdowych, czy rozwiązywaniu itp.

Pozytywne zaliczenie obu części egzaminu uprawnia nas do otrzymania tytułu pilot wycieczek oraz odpowiedniego dokumentu w postaci certyfikatu potwierdzającego nabyte przez nas umiejętności i możliwość podjęcia pracy we wspomnianym zawodzie.