Auschwitz Birkenau krakow

Auschwitz Birkenau to były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, położony na terenie miasta Oświęcim, około 70km na zachód od Krakowa. Nazwa Auschwitz, to nic innego jak niemiecka nazwa Oświęcimia, podobnie jak Birkenau – Brzezinka oraz Monowitz – Monowice. Miejscowości te zostały wcielone do III Rzeszy i administracyjnie znalazły się na terenie Niemiec po wybuchu II Wojny Światowej.

Auschwitz Krakow

Obóz został założony wiosną 1940 r.  i istniał aż do stycznia 1945 r. Przez ten czas był rozbudowywany, aby ostatecznie składać się z trzech części:

  • Auschwitz I (Oświęcim) – obóz macierzysty, który stanowił głównie miejsce pracy przymusowej dla więźniów. Był też centrum zarządzającym dla powstających pozostałych części obozu.
  • Auschwitz II – Birkenau (Brzezinka) – na początku obóz koncentracyjny, później miejsce eksterminacji. To tu stały komory gazowe oraz krematoria.
  • Auschwitz III – Monowitz (Monowice) – obóz pracy przymusowej w zakładach Buna-Werke koncernu IG Farben.

Auschwitz Tours

Ze względu na sytuację na froncie, naziści zaczęli przygotowywać się do likwidacji obozu już latem 1944 r. Z końcem roku wstrzymano rozbudowę i zaczęto zacierać ślady zbrodni. Ostatni Apel odbył się 17 stycznia 1945 r. i był to czas rozpoczęcia tzw ” marszów śmierci” do obozów w głębi Rzeszy. Wyzwolenia doczekało się 7,5 tysiąca więźniów, którzy pozostali w obozie. Niestety część z nich zmarła, mimo wysiłków lekarzy.

Obóz stał się obiektem muzealnym w 1947 roku, a w 1979 r. jako jedyny obóz koncentracyjny na świecie, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Auschwitz-Birkenau Tour

Auschwitz Birkenau jest miejscem masowo odwiedzanym przez turystów. Chętnie korzystają oni z jednodniowych wycieczek organizowanych przez firm krakowskie. Ceny wahają się od 100 do 200 zł i zawierają w sobie transport w obie strony, bilety wstępu oraz opiekę przewodnika. Wycieczki takie trwają około 8 godzin, wliczając dojazd. Samo zwiedzanie zajmuje minimum 3,5 godz.

Dostępne są różne warianty zwiedzania: ogólne, trwające 2,5 – 3,5 godziny, zwiedzanie studyjne, jednodniowe, trwające 6 godzin oraz zwiedzanie studyjne dwudniowe, które każdego dnia trwa około 4 godz. Termin zwiedzania można zarezerwować na stronie internetowej. Odwiedzający indywidualnie mogą zwiedzać muzeum samodzielnie, bądź dołączyć do grupy z przewodnikiem.

Udostępnione jest zwiedzanie bez przewodnika w określonych godzinach, na podstawie bezpłatnych kart wstępu. Możliwe jest zamówienie przewodnika, władającego językiem obcym, zarówno dla grup zorganizowanych jak i dla turystów indywidualnych.

Wycieczki do Auschwitz Krakow

Zalecane jest aby przybyć na miejsce około 30 minut przed rozpoczęciem zwiedzania, należy bowiem przejść kontrolę bezpieczeństwa. Na teren muzeum można wnieść bagaż o wymiarach nie większych niż 30 x 20 x 10 cm. Ze względu na fakt, że zwiedzanie odbywa się w dużej części na terenie otwartym, zaleca się przygotowanie odpowiedniej odzieży.

W przypadku opadów trzeba zaopatrzyć się nie tylko w kurtkę przeciwdeszczową, ale również w odpowiednie obuwie, gdyż teren po deszczu staje się błotnisty. Z kolei w dni słoneczne, należy mieć ze sobą nakrycie głowy. Dozwolone jest robienie zdjęć i filmowanie na potrzeby własne, bez użycia statywu i lampy błyskowej,  z wyłączeniem bloku nr 4, sali nr 5 oraz podziemi bloku nr 11.

Obóz Auschwitz Krakow

Aby w pełni skorzystać z oferty muzeum, zalecane jest odwiedzenie zarówno Auschwitz, jak i Auschwitz-Birkenau. Na każdą część trzeba przeznaczyć przynajmniej półtorej godziny. Są one oddalone od siebie o 3,5 km. Odcinek ten można pokonać zarówno pieszo, jak i regularnie kursującymi busami muzealnymi. Osoby, które są zainteresowane pogłębieniem wiadomości o Auschwitz, mogą skorzystać z oferty wykładów, seminariów i warsztatów organizowanych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Źródło: http://cracowvisit.com/auschwitz-birkenau-krakow-tours.html