Jak być bardziej kreatywnym?

Kreatywność to w obecnych czasach bardzo pożądana cecha. Dzięki niej tworzenie nowych rzeczy jest znacznie prostsze i ułatwia pracę. Warto w celu poprawienia swojej kreatywności najpierw postarać się o wyobrażenie jakiegoś przedmiotu, by kolejno przenieść go na realia.

Jak się jednak okazuje, może to nastręczać pewnych trudności. Dlaczego? Ponieważ tak wiele różnych rzeczy, obiektów zjawisk już istnieje na świecie, że wykreowanie jakiegoś nowego graniczy niemal z cudem. Okazuje się jednak, że można poprawić swoją kreatywność.

Bez względu na to, czy jest się pisarzem, czy może blogerem albo po prostu rodzicem, poszukiwanie odpowiednich inspiracji może okazać się drogą do sukcesu i pobudzenia swojego twórczego myślenia.

Swoboda, relaks i zabawa

Na samym początku dobrze będzie po prostu poszukać pewnych wskazówek w tej kwestii, które znajdują się w Internecie. Warto także zwyczajnie bawić się w wymyślanie odpowiednich pomysłów, które będą wynikiem przeprowadzonej burzy mózgów. Nie zawsze każdy pomysł musi być od razu logiczny i spójny. Z połączenia kilku propozycji może wyjść bowiem bardzo ciekawe rozwiązanie, o którym bez tej metody nie miałoby się nawet pojęcia.

Jak być bardziej kreatywnym?

Niepodzielna uwaga

To nie prawda, że można w jednej chwili wykonywać dosłownie jednocześnie dwie czynności. Najczęściej jest tak, że np. w szybkim tempie wykonuje się je na zmianę. W takiej sytuacji warto zrezygnować z jedzenia, kiedy właśnie próbuje się wpaść na interesujący pomysł.

Jedzenie jest oddzielnym procesem, który nie powinien zajmować myśli w trakcie kreacji. By jednak wspomóc siebie, można także odciąć się na ten czas od świata zewnętrznego. Dzięki temu będzie łatwiej zebrać myśli i unikną rozproszenia.

Co jeszcze można zrobić?

Oto kolejne propozycje, jak rozbudzić swoją kreatywność. Jednym z najlepszych sposobów poszukiwania inspiracji, jest nasze otoczenie. Jeśli jest ono zbyt nudne, warto zmienić je na dzień lub dwa. Czasem z pozoru nawet miniaturowy i nudny przedmiot może okazać się najlepszą inspiracją. Wystarczy się nad tym zastanowić i poświęcić na to trochę czasu.

Oczywiście nie można od razu wymagać od siebie powalających pomysłów. Najlepiej małymi krokami rozbudowywać myśl i stworzyć w ten sposób coś naprawdę imponującego.
Nie można ponadto być perfekcjonistą. Wtedy nigdy nie będzie się do końca dumnym ze swojego dzieła. Lepiej będzie zacząć nawet od beznadziejnego wzoru lub szkicu, który w miarę upływu czasu będzie ewoluował w formę godną uwagi.

Ważne, by pracować systematycznie. Wtedy efekty będą widoczne już po niedługim czasie. Mimo wszystko trzeba dostarczyć sobie chociaż odrobiny krytyki ze strony swojej lub kogoś z otoczenia. Oczywiście nie ma mowy o przechodzeniu ze skrajności w skrajność.

Kiedy w naszej głowie pojawia się ciekawa myśl lub pomysł, koniecznie trzeba jak najszybciej ją zapisać. Wtedy nic nam nie umknie, a już kilka takich myśli może razem tworzyć niesamowity projekt.

Zwiększenie swojej kreatywności wcale nie jest takie trudne. Jeśli z początku zastosuje się kilka z powyższych wskazówek, będzie to znacznie łatwiejsze, a z czasem jeszcze bardziej naturalne dla naszego umysłu.