Jak importować z Chin?

Coraz więcej firm kładzie szczególny nacisk na importowanie towarów z Chin, ponieważ kuszą one ceną, dzięki czemu można narzucić spore marże na sprowadzanych artykułach i zarobić krocie.

Taki pomysł na biznes jest bardzo kuszący, jednak może być ryzykowny, jeżeli nie zdobędzie się odpowiedniej wiedzy w tym temacie. Import z Chin to także znajomość chińskiego rynku oraz zasad transakcji między krajami z dwóch różnych kontynentów. Jak zatem bezpiecznie i legalnie importować chińskie towary?

Serwisy internetowe

W sieci można znaleźć wiele serwisów, na których swoją ofertę handlową udostępniają eksporterzy nie tylko z Chin, ale i z całego świata. Jednym z najciekawszych i najbardziej popularnych jest Alibaba. Produkty prezentowane na tym portalu są bardzo zróżnicowane, przewidują asortyment praktycznie z każdej branży.

Zaletą serwisu jest również możliwość darmowej rejestracji. Aby przejrzeć wyłącznie oferty z Chin, wystarczy w tym celu kliknąć na odpowiednią zakładkę i kategorię, a następnie wybrać filtr z produktami chińskimi.

Kolejny etap po rejestracji to wybór ciekawej oferty i wysłanie do wybranego eksportera zapytania. Najlepiej będzie wysłać kilka do różnych dostawców zagranicznych, by mieć możliwość wyboru. Kiedy pozyska się cenne i istotne informacje, warto złożyć ofertę kupna. Porozumienie wymaga jednak znajomości przynajmniej języka angielskiego.

Problem z wyborem najlepszych produktów

Kiedy pojawiają się wątpliwości w kwestii wyboru, warto skorzystać z zakładki oferującej produkty najlepiej sprzedawane w danym zakresie. Zakładka ta nosi nazwę Hot Products Top 20. Być może w prezentowanym asortymencie znajdzie się również taki, który będzie dla nas interesujący.

Jak importować z Chin?

Dodatkową wskazówką jest również fakt, że takie produkty sprzedają się w danym momencie najlepiej i jest na nie właśnie największy popyt.

Podczas podejmowania decyzji warto także zwrócić uwagę na to, czy kupuje się od producenta, czy pośrednika. Jeśli trafi się na ofertę wprost od twórcy dzieł, wtedy zaoszczędzi się sporą kwotę.

Autoryzacja producentów

Bez względu na wszystko zawsze należy mieć ograniczone zaufanie do osób, z którymi zaczyna podejmować się współpracę. Nie można także całkowicie wierzyć w możliwości serwisów internetowych, z których się korzysta.

Niemniej jednak pewną wskazówką dla internautów na wspomnianej już platformie może być pewien znaczek certyfikatu zaufania o nazwie TrustPass, który świadczy o autoryzacji i uwierzytelnieniu danego producenta chińskiego. Taka informacja zawsze jest pomocna w procesie podejmowania decyzji odnośnie wyboru swoich przyszłych kontrahentów.

Pomoc specjalistów

Mimo wszystko import jest dosyć poważnym zajęciem, które powinno opierać się na rozbudowanej wiedzy z tego zakresu, a jeszcze lepiej na osobistym doświadczeniu. Jeśli jednak nie miało się sposobności nigdzie takowego zdobyć, dobrze będzie skorzystać z pomocy firm, które w tym zakresie świadczą odpowiednie usługi.

Pomogą one dokonać kontroli zamawianego towaru, a nawet wesprą nasze działania w zakładaniu lokalnej firmy w Chinach.