Ciężko nie trafić w swoim życiu przynajmniej na jedną osobę, która marzy o karierze w charakterze dziennikarza prasowego. Jest to jednak zawód obarczony koniecznością posiadania wielu językowych umiejętności, szczególnie związanych z wiedzą na temat pisania spójnych i składnych artykułów, jak i darem do przelewania swoich myśli na papier w sposób zrozumiały dla czytelników.
Co więcej, trzeba jeszcze umieć znaleźć samodzielnie tematykę, o której będzie się pisać oraz wiele mobilizacji do tego, by stworzyć unikatowy, niepowtarzalny, a zarazem przykuwający uwagę artykuł. Nie można jednoznacznie powiedzieć, że wszystko zależy od talentu. Warsztat dziennikarski jest tutaj znacznie ważniejszy. Jak zatem będzie można go podszlifować?
Pisanie pamiętnika
To oczywiście pierwszy krok, dzięki któremu można rozpocząć praktyczne ćwiczenia pisarskie. Taka forma ćwiczeń nie tylko pozwala nabrać pewnej elastyczności w pisaniu, ale również nabrać dystansu do wielu osobistych problemów oraz pozwolić sobie na spojrzenie na nie z pewnej perspektywy. Oczywiście nikt nikogo nie zmusza do tego, by zacząć pokazywać swoje wpisy w dzienniku osobom postronnym. Na prezentowanie swoich tekstów przyjdzie czas później.
Szkolne gazetki
Dlaczego by nie zacząć swojej dziennikarskiej kariery już w szkole? Jeśli tylko właśnie na tym etapie dorastania odkryje się swój talent i zamiłowania, warto podjąć się pracy na rzecz szkolnej gazetki.
W takim czasopiśmie trzeba odpowiednio dobrać tematykę, a także postarać się o wysokiej jakości treści, ponieważ działa się po marką własnej szkoły. Szkolne dziennikarstwo jest ponadto dodatkową aktywizacją samego siebie, a takie ponadprogramowe działania są niezwykle wysoko cenione przez nauczycieli.
Co więcej, być może za ich protekcją i znajomościami z innymi gazetami nasze artykuły zostaną opublikowane szerszej publiczności? Swoją pracę można kontynuować również w starszym wieku jako uczeń szkoły średniej lub student.
Dziennikarstwo obywatelskie
Warto rozejrzeć się wokół. Często bowiem można znaleźć oferty lokalnych gazet, które pozwalają na praktykowanie dziennikarstwa obywatelskiego. Raczej nie można oczekiwać po takich gazetach wynagrodzenia za swoją pracę, niemniej jednak uzyska się inne korzyści w postawi publikacji swoich tekstów.
Można pisać o lokalnych problemach miasta, zająć się tematyką promowania wydarzeń kulturalnych. Jeśli tylko nadarzy się okazja, warto także spróbować swoich sił w wywiadzie z interesującą osobistością.
Praktyki i staże
To jednak nie koniec możliwości, które pozwalają na zdobywanie doświadczenie w dziennikarskim fachu. Warto także postarać się o staż lub praktyki w jednej z gazet. Warto oczywiście mierzyć wysoko i startować do ciekawych o szerokim zasięgu czasopism, ale nie można gardzić także mniejszymi gazetami.
Dzięki temu nabierze się właściwego doświadczenia i zobaczy, jak fach dziennikarski wygląda „od kuchni”. Wiąże się to z dużą aktywnością i zaangażowaniem, jednak gra warta jest świeczki. Jeśli otrzyma się szansę na staż, nie można jej zmarnować. Będzie to bowiem przepustka dla nas do dalszej kariery dziennikarskiej.