Jak opanować sztukę perswazji?

Perswazja wcale nie musi kojarzyć się negatywnie z manipulacją. Można ją bowiem wykorzystywać również w pozytywny sposób. Wszystko zależy od osoby, która postanowi opanować tą sztukę oraz od celów, jakie ona prezentuje.

Niektóre tutaj opisane techniki mogą zostać odebrane za powszechnie znane, jednak nie zawsze się je stosuje. Poznanie ich tajników to najlepszy sposób na to, by swoich rozmówców przekonać do swojej opinii i do swojego zdania.

Odpowiednia prezencja

Mowa tutaj nie tylko o odpowiednim stroju i postawie. Głównie chodzi o uśmiech, czyli najlepszy sposób na zrobienie świetnego wrażenia na odbiorcach. Dzięki uśmiechowi można zarazić innych pozytywna energią i nastawieniem. Uśmiech sam w sobie potrafi być bardzo relaksujący. Pomaga także przeprowadzić otwartą komunikację. Ważne jednak, by był szczery, inaczej fałsz zostanie natychmiast odkryty.

Kolejna kwestia to kontakt wzrokowy. Nie wystarczy jedynie raz na jakiś czas spojrzeć na drugą osobę. Trzeba starać się zachować z nią prawdziwy kontakt i wejrzeć do jej wnętrza. Wtedy będzie wiadomo, kim ta osoba jest w rzeczywistości.

Szczerość się opłaca

Kolejna wskazówka to nabycie umiejętności empatii, czyli w czucia się w drugą osobę. Ważne, by nie próbować innych przekonać na siłę do konkretnej sprawy oraz własnego punktu widzenia, lecz postarać się zrozumieć ich podejście. Zanim rozpocznie się rozmowę, warto wyciągnąć z takich przemyśleń wnioski.

Co więcej, należy zawsze być szczerym, by nie stracić na wiarygodności. Wtedy jest się postrzeganym jako osoba wartościowa i godna zaufania. Zawsze trzeba pamiętać o tym, że rozmówca ma takie sama prawa do tego, by wyrażać swoje opinie. Jeśli uszanuje się ich zdanie, wtedy z pewnością osobę perswazyjną docenią i zaczną szanować.

Aby zdobyć punkt u strony przeciwnej, można także posłużyć się komplementem kierowanym w stronę rozmówcy. Kiedy słyszy on miłe słowa, zmienia się jego nastawienie i zaczyna odczuwać, że jest on coś winny i nie powinien zbyt mocno dociekać swoich racji.

Jak opanować sztukę perswazji?

Komplement musi być jednak prawdziwy, inaczej straci się swoją wiarygodność.
By rozmowa dobrze się potoczyła, konieczne jest nawiązanie z drugą stroną nici porozumienia, dzięki czemu w komunikacji nie będzie niepotrzebnego napięcia. Swojemu rozmówcy należy zadawać pytania i szczerze słuchać jego odpowiedzi. Osoby, które posiadły umiejętność perswazji na poziomie mistrzowskim, potrafią nawet naśladować oddech drugiej strony, jak i naśladować jej ruchy oaz sposób mówienia. Wtedy kontakt z rozmówcą jest prostszy i istnieje większa szansa namówienia odbiorcy do swojej opinii.

Dodatkowe wskazówki

Kiedy pragnie się przekonać kogoś do swojego zdania, warto być w każdym ruchu pierwszym. Co to znaczy? Należy być pierwszym w okazywaniu ekscytacji, czy innych uczuć i emocji. Jeśli chodzi o perswazję, trzeba koniecznie samemu uwierzyć w to, co się mówi, wtedy technika ta zadziała.

Sztuka perswazji wymaga również podejmowania prób przekonywania drugiej strony do swojego zdania z pomocą logiki, jak i oddziaływaniem na wszystkie zmysły rozmówcy. Warto także odpowiednio modulować głos i starać się akcentować najważniejsze kwestie, ale również zadawać pytania, które od drugiej strony wymagają twierdzącej odpowiedzi. Zdecydowanie częściej usłyszy się słowo „tak”.