Jak zostać groomerem?

Groomer- brzmi to może dla niektórych nieco tajemniczo, jest to jednak świetne zajęcie dla osób, które uwielbiają kontakty z psami. Tak naprawdę chodzi tutaj o psiego fryzjera, który nie tylko zadba o odpowiednie skrócenie sierści, ale również zadba o ogólną pielęgnację całego pieska, by prezentował się jak najlepiej.

Oczywiście nie jest to prostym zadaniem, by zostać fachowym psim stylistą, jest to jednak cel do osiągnięcia.

Cechy charakteru groomera

Osoba na tym stanowisku musi przede wszystkim lubić psich przyjaciół. Ważne, by potrafiła wyrazić empatię do pupili i potrafiła z nimi nawiązać odpowiednią więź, by piJak zostać groomerem?es czuł się w kontakcie z taką osobą przyjaźnie i bezpiecznie. Trzeba także wziąć pod uwagę fakt, iż każdy pies ma zazwyczaj swój niepowtarzalny charakter. Zdarzają się zatem nie tylko spokojne i nastawione odpowiednio do człowieka pieski, ale również klientela rozpuszczona i bardzo agresywna. Odpowiednie postępowanie również w kwestii swojego bezpieczeństwa jest tutaj bardzo ważne.

Odpowiednia wiedza

Aby zostać groomerem, trzeba posiąść w tym kierunku właściwą wiedzę. Przede wszystkim chodzi tutaj o odpowiednią pielęgnację każdego psa w zależności od rodzaju jego sierści, ale także dbanie o stan uzębienia pieska, jego uszy, czy pazurki. Takich zajęć jest zdecydowanie więcej i wszystkie dotyczą tego jednego zawodu, który wbrew pozorom łączy ze sobą znacznie więcej czynności, niż bywa to w przypadku ludzi. W tym celu warto uczestniczyć w licznych kursach i szkoleniach z tego zakresu, ponieważ tematyka ta wciąż się rozwija, mimo iż w Polsce jeszcze trochę raczkuje.

Postępowanie z właścicielem psa

Groomer musi także umieć postępować z właścicielem obsługiwanego psa. Niekiedy jest on bardzo przerażony pierwszą wizytą, nie zawsze wie, czego się spodziewać i zazwyczaj zdaje się bardziej spanikowany, aniżeli sam pies. To oczywiście ma również negatywny wpływ na samego pupila. Może zdarzyć się tak, że lepiej będzie poprosić właściciela o opuszczenie gabinetu i poczekanie na psa na korytarzu. Wtedy zarówno człowiek, jak i pies będą spokojniejsi.

Gdzie zacząć karierę?

Jeżeli tylko ukończy się kurs, warto zacząć rozglądać się za pracą w zawodzie. Być może wakat oczekuje na takiego fryzjera w jednym z salonów w okolicy. Wtedy nie powinno się mieć żadnych obaw i zahamowań, i po prostu złożyć swoje CV. Dzięki temu nabędzie się kolejnych nowych umiejętności i podniesie swoje kwalifikacje zawodowe. Podglądanie bardziej doświadczonych pracowników podczas ich pracy będzie stanowiło najlepszy sposób nauki.

Jak zostać groomerem?

Jeśli oczywiście nie jest to forma, w której będzie się nam najlepiej pracować, zawsze możemy pomyśleć o założeniu swojego własnego salonu psiej urody. Biznes ten wciąż się rozwija, dlatego można bez problemu postarać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Taka dotacja jest świetnym wsparciem dla początkujących, ponieważ pozwala za jednym razem zakupić odpowiedni profesjonalny sprzęt. Wtedy już tylko wytrwała praca i poszerzanie swoich horyzontów, a także pozyskiwanie nowych klientów będzie podstawowym działaniem, które pozwoli rozwinąć skrzydła nowemu groomerowi na rynku.