Jak wybrać uchwyt ścienny do zamocowania telewizora?

0
680

Montaż telewizora na ścianie to doskonała opcja, jeśli chcesz zaoszczędzić trochę miejsca lub po prostu nie chcesz go stawiać na szafce RTV czy komodzie.

Montaż ścienny to najlepszy wybór, jeśli chcesz trzymać dzieci i zwierzęta domowe z dala od telewizora. Jednak wybór odpowiednich uchwytów do telewizora jest bardziej skomplikowany, niż się na początku wydaje. Najpierw musisz wziąć pod uwagę wiele ważnych czynników, zanim zdecydujesz się na zakup.

Dobierz odpowiedni uchwyt do tv ze standardem VESA

Większość telewizorów z płaskim ekranem jest przeznaczona również do montażu na ścianie. Są lekkie i mają otwory z tyłu, do których powinny pasować wsporniki. Przed zakupem określonego telewizora sprawdź, czy nie ma na nim znaku VESA. Oznacza to, że telewizor jest zgodny z wytycznymi stowarzyszenia Video Electronics Standards Association dotyczącymi znormalizowanego uchwytu ściennego do telewizora. Nawet jeśli telewizor nie spełnia tych standardów, możesz po prostu sprawdzić, czy z tyłu telewizora znajdują się cztery symetryczne otwory.Nie wszystkie uchwyty ścienne pasują do wszystkich typów telewizorów. Aby wsporniki telewizora działały, powinny pasować do wzoru otworów z tyłu telewizora. Większość telewizorów wykorzystuje standardowy wzór mocowania, zwany standardem montażu VESA. Standard VESA ustala pewne wytyczne w celu ujednolicenia rozmiarów uchwytów ściennych, aby ułatwić konsumentom znalezienie najlepszego rodzaju uchwytów do montowania telewizora. Każdy uchwyt ścienny o tym samym numerze VESA będzie pasował do dowolnego telewizora o tym samym numerze.Zasadniczo musisz zmierzyć odległość poziomą i odległość pionową pomiędzy otworami montażowymi, aby dobrać odpowiedni uchwyt do tv. Rozmiar VESA to te dwie zapisane liczby, pierwsza pozioma, na przykład 200×100 mm. Większość wzorów otworów w obudowach telewizorów jest kwadratowa, ale są też prostokątne wzory. Twoim celem jest wybór uchwytu do telewizora, który ma ten sam wzór, aby zapewnić, że telewizor będzie dobrze dopasowany i zabezpieczony na ścianie.