O czym należy pamiętać planując meble kuchenne?

0
956

W dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości zakupu mebli do kuchni. Możemy nabyć gotowe zestawy meblowe, zdecydować się na meble modułowe albo zamówić meble kuchenne na wymiar. Dzięki meblom tworzonym na indywidualne zamówienie można praktycznie zagospodarować każdą, nawet małą czy wyjątkowo nieustawną kuchnię. Zanim jednak zaakceptujemy ostateczny projekt powinniśmy zadbać o to, by nasza kuchnia była nie tylko ładna ale przede wszystkim wygodna w użytkowaniu.

Dlaczego warto stosować zasadę trójkąta roboczego?

Bez względu na to jak duża jest nasza kuchnia powinniśmy ją zaplanować tak, aby nie tracić czasu na zbędne przemieszczanie się. To właśnie dlatego wymyślono zasadę trójkąta roboczego. Chodzi o to aby umieścić na trzech krańcach trójkąta trzy kluczowe sprzęty: kuchenkę, zlew i lodówkę. Wyobraźmy sobie jak wygląda schemat naszego poruszania. Przychodzimy z zakupami, układamy je na blacie i wkładamy do lodówki oraz szafek. Za lodówką powinien być kolejny blat, gdzie położymy na przykład warzywa, które chcemy umyć. Za zlewem znowu mamy blat, na którym możemy na przykład kroić warzywa, które następnie dodajemy do garnka stojącego na sąsiedniej płycie grzewczej. Na końcu również warto umieścić niewielki blat by móc odstawić na przykład patelnię czy garnek.  Jeśli wybierzemy dobre meble na wymiar nie będziemy musieli niepotrzebnie przemieszczać się po całej kuchni.

Zasady planowania mebli kuchennych

Wybierając poszczególne szafki również powinniśmy się zastanowić co będziemy w nich trzymać. W szufladzie pod płytą grzewczą przykładowo dobrze jest trzymać sztućce i przyprawy. Obok zlewu zwykle jest szafka ze zmywarką a pod zlewem możemy mieć wysuwane pojemniki na odpady. Meble kuchenne na wymiar dają nam także możliwość by mieć szafkę nad zlewem z wewnętrznym ociekaczem. Planując kuchenne meble warto postawić także na estetyczne słupki, w których można umieścić piekarnik, kuchenkę mikrofalową, lodówkę. Właśnie takie funkcjonalne rozwiązania dostępne są w https://www.fabrykamebli.pl. Pamiętajmy o tym, że tam gdzie wybieramy dolne szafki głębokie na 60 cm, najlepiej sprawdzą się szuflady. Z kolei w płytszych szafkach o głębokości 40 cm wygodniejsze są półki.