Liczba instrumentów, w jakich można ulokować posiadany kapitał, jest ogromna – wymienić wystarczy akcje, obligacje czy fundusze ETF. Jednak nie każdy z produktów inwestycyjnych jest odpowiedni dla początkujących inwestorów. Przykładem mogą być kontrakty CFD.
Kontrakty CFD – co to takiego?
Kontrakty CFD (skrót od ang. Contract For Difference) to kontrakty na różnice kursowe. Jest to instrument pochodny. Istota kontraktów CFD polega na tym, że dwie strony zakładają się co do wyceny kontraktu na dzień jego wykonania. Stronami tymi są:
- dostawca (wystawca) kontraktu,
- inwestor – nabywca kontraktu.
W przypadku kontraktów CFD zarabiać można zarówno na wzrostach, jak i spadkach kursu instrumentu bazowego. Aby zwielokrotnić zyski, stosowana jest dźwignia finansowa. Niestety, to narzędzie działa w dwie strony – może też wygenerować dużą stratę na rachunku inwestora.
Czym jeszcze wyróżnia się rynek CFD? Inwestorzy zainteresowani kontraktami CFD nie nabywają instrumentu bazowego. Sam kontrakt może zostać zawarty na akcje, surowce lub waluty.
Rynek CFD – dlaczego nie jest odpowiedni dla początkujących inwestorów?
Pozornie kontrakty CFD mogą wydawać się prostym instrumentem inwestycyjnym. Niestety, jak pokazują statystyki, wielu inwestorów traci. Według danych podanych na tej stronie internetowej, od 78 do nawet 90 proc. rachunków przynosi straty. Dlaczego? Powody są zróżnicowane:
- nieumiejętne korzystanie z dźwigni finansowej – to jedna z głównych przyczyn strat, jakie inwestorzy odnotowują na swoich kontach,
- agresywne, nieetyczne reklamy – często pada w nich obietnica szybkiego i dużego zysku, co przyciąga osoby, które nigdy wcześniej nie miały styczności ze złożonymi instrumentami inwestycyjnymi.
Aby chronić uczestników rynku inwestycyjnego, w niektórych krajach zostały wprowadzone ograniczenia w zakresie zawierania kontraktów CFD. Wskazać wystarczy Stany Zjednoczone czy Francję. W drugim z wymienionych państw brokerzy muszą zapewnić tzw. gwarantowane poziomy stop loss.
Jak zarabiać na kontraktach CFD?
Mimo że kontrakty CFD są ryzykowne, nie trzeba ich od razu skreślać – wystarczy dobrze przygotować się do korzystania z tego produktu. Jak? Podstawą jest zrozumienie mechanizmu działania dźwigni finansowej. Niezbędne jest też regularne analizowanie danych płynących z rynku, a to z kolei wiąże się z wyborem wiarygodnych źródeł informacji.
Należysz do grona inwestorów, którzy są zainteresowani kontraktami CFD? Zacznij od konta demo. W zależności od wybranego domu maklerskiego (brokera) otrzymasz dostęp do takiego konta na okres od kilku tygodni do kilku miesięcy. Dzięki temu upewnisz się, że dobrze rozumiesz mechanizm działania kontraktów CFD i potrafisz rozsądnie korzystać z tego instrumentu.