Śruby

Chcesz kupić konkretny rodzaj śrub, ale nie możesz go znaleźć? Być może wynika to z wielkości asortymentu, charakterystycznego dla elementów złącznych. Jednak niezależnie od tego zakupy i tak mogą się odbyć bardzo szybko oraz sprawnie. Kluczowe jest to, żeby… wiedzieć, jak szukać.

Pomaga w tym konwersja norm, dotycząca m.in. wspomnianych śrub. Na czym polega? Kiedy warto z tego skorzystać? Przeczytaj ten artykuł do końca i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Śruby – czym jest konwersja ich norm?

Konwersja norm pomaga w odnalezieniu konkretnych rodzajów śrub w gąszczu wielu innych tego typu produktów. Bardzo dokładnie porządkuje ich nazwy. To istotne, bo dany element złączny jest inaczej oznaczony na polskim rynku, a inaczej zagranicą.

Tym, co łączy te sygnatury, są litery i liczby. Przykładowo, pod nazwą DIN7990 „kryją się” śruby do konstrukcji stalowych w dwóch klasach wytrzymałości (4.6 oraz 5.6).

Normy ISO / DIN / PN – co to jest?

Jak już wiemy, inne normy są w Polsce, a inne poza naszym krajem. Wchodząc w szczegóły: wszystko sprowadza się do trzech głównych skrótów – ISO, DIN oraz PN.

Najbardziej znane jest ISO. To norma, którą opracowała Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (International Organization for Standardization). Jest stosowana w wielu krajach – w tym właśnie w Polsce. Z kolei DIN to niemiecka norma krajowa, którą określił Niemiecki Instytut Normalizacyjny (Deutsches Institut für Normung). Z uwagi na szeroki zasięg jej obowiązywania, jest wykorzystywana także w naszym kraju. I wreszcie PN, czyli typowo polska norma, która została ustanowiona przez Polski Komitet Normalizacyjny. Obejmuje zasięgiem cały nasz kraj.

Przeczytaj także: https://biznesinstytut.pl/co-warto-wiedziec-o-normach-dotyczacych-srub/

Kiedy warto skorzystać z konwersji norm, dotyczących śrub?

Konwersja norm pomaga w kilku przypadkach. Zaczynając od najbardziej pragmatycznego powodu, ułatwia ona szukanie właściwego rodzaju elementu złącznego. Krótko mówiąc, nawet jeśli nie znajdziemy go po oznaczeniu PN, to alternatywą są również określenia ISO oraz DIN. Po drugie, kierując się takim normami, mamy pewność, że śruby podlegały badaniom. Co więcej, ma to wpływ na ich trwałość, jakość, a także bezpieczeństwo użytkowania.

Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty – nity zrywalne i nitonakrętki od Stalmut.