ulga na start

Ulga na start jest to jedna z największych zachęt dla początkujących, którzy otwierają swoją działalność gospodarczą. Obowiązek płacenia comiesięcznych składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych dla wielu osób może być przeszkodą w podjęciu decyzji o otwarciu takiej działalności. Przelewy takie należy realizować bez względu na to czy ma się klientów czy nie. Z tego powodu rząd postanowił wprowadzić małe ułatwienie dla młodych przedsiębiorców. W ten sposób możemy korzystać z ulgi na start. Od kiedy ona obowiązuje i ile wynosi? Czy wszystkim przysługuje? Na te i na wszystkie inne odpowiedzi- odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/ulga-na-start-zus/

Ulga na start dla działalności nierejestrowanej?

Jeżeli prowadzimy mały handel lub świadczymy drobne usługi oraz nasz przychód nie przekracza 50% minimalnego wynagrodzenia które w 2020 roku wynosiło 1300 zł, to nie musimy rejestrować swojej działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Mówiąc inaczej dorabiając sobie do pensji lub testując siebie w roli przedsiębiorcy nie płacimy ubezpieczenia na składki społeczne czy też podatku VAT. Z ulgi na start możemy zacząć korzystać w przypadku, kiedy daje rejestrujemy swoją działalność gospodarczą. 

Ile wynosi ulga na start?

Ulga na start oferuje nam pół roku bez płacenia składki ZUS. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie przyczyny których nie wpisujemy w biznesplanie po stronie kosztów. Wliczają się w to składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowne, przeciw wypadkowe oraz składki z Funduszu Pracy czy Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. 

Nie ominie to jednak płacenia ubezpieczeń zdrowotnych. W 2020 roku takie ubezpieczenie wynosi ok. 360 zł. Są też dobre strony, ponieważ składka zdrowotna możemy odliczyć od podatku.

Kto może skorzystać z takiej ulgi? 

Z takiej ulgi na start skorzystają osoby, które po raz pierwszy zarejestrowały swoją działalność gospodarczą w CEIDG lub zawiesiły swoją firmę 5 lat wcześniej. Od tego czasu musi minąć 60 miesięcy. 

Ulga na start obowiązuje także osoby fizyczne oraz wspólników spółek cywilnych. Z takiej pomocy nie skorzystają jednak osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy.

Od kiedy obowiązuje ulga na start? 

W momencie, jeśli zaczniemy naszą działalność w ciągu miesiąca, wówczas nie wliczamy do tego czasu trwania ulgi. Jeżeli swoją działalność zaczniemy 5, to 6 miesięcy ulgi, zostanie liczone od czerwca.

Jeżeli jednak Rozpoczniemy swoją działalność pierwszego dnia miesiąca to wliczamy w to cały miesiąc trwania ulgi.

Co w przypadku zawieszenia działalności? 

Kiedy zawiesimy swoją działalność w trakcie sześciu ulgowych miesięcy, to nie znaczy że nasza ulga będzie zamrożona. Jej czas będzie trwał dalej. W przypadku kiedy będziemy chcieli wrócić i skorzystać z niej ponownie, nie będziemy mieli takiej możliwości.

Zobacz też: http://www.investray.pl/wznowienie-dzialalnosci-a-zus/