10 najbardziej stresujących zawodów

Nie wszystkie zawody pozwalają na spokojne przetrzymanie w pracy 8 godzin i powrót do domu. Oczywiście większość z nich funduje nam większą dawkę stresu, niż powinna, ale można także postawić na naprawdę ekstremalne zawody.

Wymagają one bowiem często nie tylko odporności na stres, ale i dużego zaangażowania, wytrzymałości psychicznej, czy po prostu odwagi. Warto poznać te zawody i przyjrzeć się bliżej pracy osób, które je wykonują.

Numer 1 – Praca w zarządzie firmy

Jak się okazuje, bycie w kadrze kierowniczej nie jest prostym zadaniem. Trzeba tutaj liczyć się z tym, że jest się raczej osobą publiczną, trzeba więc na zdanie publiki uważać i starać się promować jak najlepszy wizerunek swojej osoby. Pracę kierowników często ocenia się na podstawie kwartalnego rozliczenia, a kiedy zyski spadają – to oni są wystawienia na pierwszy front i obstrzał. Do tego dochodzą jeszcze długie podróże biznesowe, liczne spotkania, które odciągają uwagę osoby pracującej od jego własnej rodziny.

Numer 2 – Dziennikarze

Najwięcej stresu w tej pracy spotyka się w przypadku, kiedy tak do końca nie wiadomo, w jakie miejsce się udaje i co się tam ujrzy. Ta niepewność źle wpływa na ludzi, ponieważ nikt nie lubi nie być pewnym swojego losu, tym bardziej kiedy samemu naraża się na niebezpieczeństwo. Do tego dochodzi jeszcze presja czasu, a stres prędzej czy później da o sobie znać.

Numer 3 – Żołnierze

Nie ma chyba nic gorszego, jak świadomie opuścić rodzinę i wyjechać często do obcego kraju a front wojenny. To jednak nie tylko oczekiwanie na atak, ale także liczne ćwiczenia, służba, warty i nieustanny stres, że coś zagraża naszemu bezpieczeństwu. Do tego dochodzą często problemy z powrotem do normalnego życia.

Numer 4 – Nauczyciele w szkołach średnich

Młodzież potrafi nieźle dać w kość. Okres dojrzewania w ich życiu, który przypada właśnie na te lata, powoduje że często młodzi ludzie sprawiają ogromne problemy wychowawcze. Znalezienie sposobu na ich motywowanie do nauki i dalszego działania, a także do rozbudzenia w nich chęci do rozwoju jest sporym wyzwaniem obarczonym stresem.

Numer 5 – Strażacy i policjanci

Zarówno jedni, jak i drudzy mają bardzo odpowiedzialne zadania. Często także muszą troszczyć się nie tylko o własne życie, ale również życie kolegów z pracy. Oba zawody wyczerpują osoby je wykonujące nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Spotkanie z niewinnymi ofiarami śmiertelnymi wypadków, pożarów, czy napadów to z pewnością jedne z najgorszych chwil, z którymi muszą sobie jakoś poradzić.

Numer 6 – Lekarze na stażu

Kiedy kończą swoją naukę, muszą rozpocząć staż. Stres przychodzi z powodu braku snu oraz konieczności podejmowania wielu ważnych i odpowiedzialnych decyzji, które przecież mają mieć wpływ na ludzkie życie. Wiele informacji może z początku przytłoczyć, szczególnie jeśli nie pracuje się w okolicy, a z dala od domu rodzinnego.

Numer 7 – Kierowcy taksówek

Nigdy nie wiadomo, kto wsiada do samochodu. Do tego niska płaca i nocne zmiany to tylko nieliczne powody, dla których kierowcy stresują się. Można do tego dodać jeszcze duże korki i uporczywych klientów, a obraz taksówkarza przestanie pięknie się prezentować.

10 najbardziej stresujących zawodów

Numer 8 – Piloci

To bardzo odpowiedzialna praca, ponieważ w samolocie znajduje się zazwyczaj wielu pasażerów zdanych na łaskę pilota. Kiedy dochodzi do nieciekawe sytuacji, emocje są na zenicie, a opanowanie i sprowadzenie na ląd samolotu bez szwanku na zdrowiu wszystkich ludzi na pokładzie to wyzwanie dla nielicznych.

Numer 9 – Kelnerzy

To nie tylko dosyć niska płaca, ale i ogromny wysiłek, ponieważ często kelnerzy muszą biegać z tacami pełnymi dań po schodach tam i z powrotem, a w międzyczasie przynosić inne zakąski i zamówione przez klientów napoje. Stres z powodu nadmiaru obowiązków i braku czasu na wykonanie ich wszystkich w taki sposób, by kierownictwo i goście byli zadowoleni, często bierze górę.

Numer 10 – Górnicy

Codzienny zjazd kilkaset metrów pod ziemie, gdzie jest bardzo mało powietrza i światłą i wciąż towarzyszy nam strach przed nieoczekiwanym zawaleniem ścian w wydrążonych tunelach powoduje ogromny stres, a właśnie w takich warunkach trzeba pracować. Do tego jeszcze zagrożenie zdrowia z powodu licznych pyłów i zanieczyszczeń. Stres w takim miejscu jest nieodłącznym towarzyszem każdego górnika.