Praca z dziećmi to jedno z największych marzeń każdej przedszkolanki, ale także osoby, która dopiero myśli o pracy w takim zawodzie. Jeżeli ma się do tego odpowiednie predyspozycje, potrafi się zaopiekować większą grupą dzieci i znaleźć i ciekawe zajęcia lub po prostu kocha się taki styl życia, warto pomyśleć właśnie o pracy w przedszkolu.
Atutem takiej pracy jest także możliwość korzystania ze wszystkich dostępnych świadczeń, zatrudnienia na umowę o pracę, a także unormowane godziny pracy. W przeciwieństwie do stanowiska opiekunki do dziecka jest to znacznie korzystniejsza sytuacja.
Co więcej, opieka nad dziećmi w przedszkolu to nie tylko czas ciągłej bieganiny za maluchami, ale również momenty wytchnienia, kiedy to maluszki odpoczywają, leżakują, bawią się. Jak zatem znaleźć pracę w przedszkolu?
Ogłoszenia o pracę
Na pewno pierwszy krok to poszukanie odpowiednich ogłoszeń w Internecie oraz w prasie. Często także tego typu ogłoszenia znajdują się na stronie kuratorium oświaty. Jak więc widać, wolne wakaty tylko czekają. Nie można jednak kierować się tylko ogłoszeniem, trzeba także posiadać odpowiednie wykształcenie. Trzeba przede wszystkim skończyć studia pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej. To podstawowy kierunek. Jeśli natomiast posiada się tylko tytuł absolwenta pedagogiki opiekuńczej bądź innego kierunku pokrewnego oczywiście ma się szansę, na pracę, ale trzeba liczyć się z potrzebą uzupełnienia swoich kwalifikacji.
Brak wykształcenia pedagogicznego
Droga ku karierze pedagoga nie jest taka prosta, jednak bez odpowiedniego wykształcenia można podjąć pewne kroki, dzięki którym będzie można uzyskać prawo do tego zawodu. Przede wszystkim można pomyśleć o pewnej alternatywie, mianowicie o stanowisku pomocy wychowawczyni. Praca ta wiąże się z mniejszymi zarobkami, ale może być wykonywana przez każdą osobę, która ma tylko wykształcenie średnie.
Głównie w tej pracy przygotowuje się odpowiednie materiały do pracy dzieci, sprząta się je, pomaga się przy posiłkach, a także przy pielęgnacji maluchów i opiece nad nimi. Zajęć z dziećmi się nie prowadzi, ponieważ nie posiada się takiego uprawnienia i wykształcenia w tym kierunku.
Jeśli natomiast pragnie się o pełnej roli pedagogicznej, można w tym kierunku wykonać kurs pedagogiczny lub odpowiednie przygotowanie pedagogiczne. Taki dokument uprawnia już daną osobę do prowadzenia dodatkowych zajęć dla dzieci. Można zatem uczyć języków obcych, tańca, teatru, czy innych ciekawych i interesujących tematów. Ważne, by zajęcia interesowały dzieci oraz osobę prowadzącą.
Domowe przedszkole
To nie tylko amerykańska wizja, to również możliwość, którą można zrealizować w swoim własnym domu. W tym celu warto postarać się o odpowiednie uprawnienia, a także o konieczne dostosowanie swojego domu do dzieci. Trzeba zatem zainwestować w odpowiednie barierki ochronne oraz inne zabezpieczenia, by dzieci nie zrobiły sobie krzywdy. Ta opcja jest ciekawą alternatywą, na którą decyduje się coraz więcej osób. Możliwość wykonywanie pracy zawodowej w swoim domu to duży plus.