3 najciekawsze metody nauki słówek z języka obcego. Sprawdź!

Problem z zapamiętywaniem słówek to zdecydowanie jedna z najczęstszych trudności wiążących się z nauką nowego języka. Nie ma jednak nic, z czym nie można by sobie było w jakiś sposób poradzić.

W szkołach publicznych, gdzie najczęściej uczymy się języków obcych, zwyczajowo nie prowadzi się zajęć związanych z zapamiętywaniem i technikami nauki słówek: a szkoda, bo to jeden z wielu czynników pozwalających na lepsze i skuteczniejsze opanowanie języka. Ze swojej strony gorąco polecamy inną od wszystkich placówkę Lincoln – szkołę językową, która pomoże Ci nauczyć się nie tylko słówek, ale i wszystkich innych elementów gramatyki, semantyki i składni, które pozwolą na płynne porozumiewanie się w obcym języku.

Mnemotechniki

Metoda ta polega na umiejętności tworzenia asocjacji, czyli skojarzeń, werbalnych lub wizualnych, pomiędzy słowami danego języka, które chcemy zapamiętać, a ich odpowiednikami w języku ojczystym, albo w rzeczywistości. W ten sposób na zasadzie dźwięku, lub podobieństwa do innego słowa w języku ojczystym budujemy pewnego rodzaju wyobrażenie, które zapamiętać jest dużo łatwiej niż samo słowo pozbawione kontekstu. Przykładem może być słowo ‘plant’ czyli po angielsku roślina – by to zapamiętać, możemy wyobrazić sobie plantację pełną roślin.

Sport i nauka

Ponieważ istnieje potwierdzona zależność pomiędzy umiejętnością zapamiętywania a aktywnością fizyczną, dobrym i bardzo skutecznym sposobem jest uczenie się słówek z zapisu audio podczas ćwiczeń na siłowni albo biegania po pobliskim parku. Dzięki tej metodzie nie tylko lepiej będziecie mówić w obcym języku, ale także zyskacie na sprawności fizycznej – i to w tym samym czasie!

Shadowing

To ciekawa i stosunkowo nowa metoda, która polega na naśladowaniu rozmówcy na nagraniu audio. Po pierwszym przesłuchaniu nagrania odtwarzamy je ponownie, starając się powtarzać za odtwarzanym głosem i robimy to tak długo, aż osiągniemy idealną harmonię. Podobny mechanizm sprawia, że teksty piosenek tak łatwo wchodzą nam do głowy i zostają z nami na tak długo!