Jak komunikować się z innymi?

To już nie są te czasy, kiedy trzeba było osobiście pofatygować się w każde miejsce i twarzą w twarz omówić wszelkie szczegóły związane z załatwianymi sprawami. Teraz ludzkie komunikują się przede wszystkim dzięki telefonom i komunikatorom internetowym.

Z jednej strony wydaje się to straszne, z drugiej jednak świat też narzuca odpowiednie tempo i konieczność korzystania z takich środków. Jeśli jednak zachowuje się pomiędzy wszystkimi sposobami komunikacji umiar, wtedy można liczyć na równowagę także w swoim życiu i kształtowaniu osobowości.

Mimo wszystko to właśnie bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem może być najbardziej wartościowy. By wzbogacić go i zmienić w jeszcze bardziej wymowny, warto posłużyć się poniższymi wskazówkami, dzięki którym nasza komunikacja, zarówno werbalna, jak i niewerbalna będzie na bardzo wysokim poziomie.

Przywitanie

Oczywiście zawsze należy rozpocząć konwersację przywitaniem. To jest ten moment, kiedy mamy około 30 sekund na zrobienie jak najlepszego pierwszego wrażenia. Najlepiej podać dłoń drugiej osobie i uścisnąć ją. Mężczyzn należy uścisnąć stanowczo, a kobiety po męsku, ale jako gentleman. Do tego warto przesłać drugiej stronie i życzliwy uśmiech. Ważne,by nie był on sztuczny i fałszywy.

Oczy, oczy i jeszcze raz… oczy

By kontakt mógł zostać w pełni nawiązany, niezmiernie ważny jest kontakt wzrokowy. Kiedy patrzy się drugiej osobie prosto w oczy, jest to dla niej znak, że jesteśmy zainteresowani jej wypowiedzią i chcemy kontynuować konwersację. Kiedy nasz wzrok jest rozbiegany, świadczy to o naszym braku skupienia, a nasz rozmówca może to odebrać jako zlekceważenie. Co więcej, może także utracić swoja pewność siebie i poprzestać na kilku wyrażonych zdaniach. Wtedy ciężko jest liczyć na otwartość.

A co z naszą twarzą?

Ona również ma znaczenie. Wszystkie ruchy, jak marszczenie brwi, unoszenie łuków brwiowych, uśmiech, czy skrzywienie – to wszystko widać i to dosłownie na pierwszy rzut oka. Nie sposób nie wyczytać takich sygnałów z czyjejś twarzy. Dlatego tak ważne jest, aby w trakcie rozmowy z drugą osobą zawsze dostosowywać naszą mimikę do sytuacji i tematu. Jeśli mówimy o smutnych rzeczach, trzeba to odpowiednio okazać. Tak samo jest w przypadku kwestii wesołych, radosnych, czy zaskakujących.

Postura ciała

Ważne, by zawsze strać się utrzymywać wyprostowaną sylwetkę. Nie wolno jednak w tej kwestii przesadzać. Niektórzy mają skłonność to „chodzenia na baczność”, a to wygląda sztucznie. Naturalna postawa to wyprostowane plecy, ale w sposób naturalny, czyli uwzględniający budowę ludzkiego ciała i pozwalający na swobodne przemieszczanie się.

Jak komunikować się z innymi?

Mimo wszystko nie wolno także przesadzić w drugą stronę, czyli się garbić. Nie będzie się odebranym wtedy jako osoba pewna siebie i otwarta do ludzi.

Inne wskazówki

W kontakcie z drugą osobą warto także zachowywać pewien dystans, czyli nie stać zbyt blisko, by wręcz nie stykać się nosami z rozmówcą. Istotne jest także zwrócenie uwagi na swoją gestykulację, by nie była ona zbyt zamaszysta, ponieważ do przeszkadza w odbiorze komunikatu słownego. Trzeba również słuchać aktywnie, a więc przytakiwać drugiej osobie i podczas rozmowy parafrazować jej wypowiedzi, by wiedziała, że uważnie przyswoiliśmy jej słowa.