Jak być produktywnym na co dzień?

Nie każdy dzień jest na tyle mobilizujący, by chciało się wykonać wszystkie zaplanowane zadania ambitnie i rzeczowo. Czasem bywa i tak, że ciężko nawet wstać z łóżka bądź po prostu wstało się lewą nogą.

Wtedy dzień jest zwyczajnie nieproduktywny. Powodem takiego stanu może być również nadmierny stres, a także brak równowagi życiowej. Na szczęście na wiele sposobów można poradzić sobie z tym stanem, powrócić do formy i wypełnić wszystkie ustalone zadania zgodnie z planem.

Na początku rzeczy najtrudniejsze

Nigdy nie powinno zaczynać się wypełniania swoich obowiązków od rzeczy, które są najprostsze i najprzyjemniejsze. Powodem tego jest fakt, że w takiej sytuacji tracimy nasze siły, a później pod koniec dnia, kiedy okazuje się, że już całą energię poświęciliśmy na rzeczy błahe, na tych trudnych i skomplikowanych po prostu nie jesteśmy w stanie skupić myśli. Pozostajemy zatem z kolejnym niewykonanym punktem naszego dnia.

Kolejnym minusem rozpoczynania zajęć od prostych podpunktów jest również to, że wtedy mimo wszystko wciąż żyjemy w świadomości, że mniej interesująca sprawa oczekuje na załatwienie. Jaki komfort pracy uzyskuje się zatem, jeśli takie myśli wędrują nam po głowie? Właściwie żaden.

Asertywność

Nigdy nie można zapominać o asertywności, Jest to umiejętność zakomunikowania drugiej stronie, że nie podejmie się w danym momencie zadania przez nią zlecanego, ponieważ najpierw trzeba wywiązać się ze swoich obowiązków. Jeżeli nie posiada się wyrobionej takiej umiejętności, wtedy każdy wykorzystuje nas na każdym kroku, a to z kolei przyczynia się do odkładania swoich spraw nierozwiązanych i niewyjaśnionych.

Celowość

Nie ma nic gorszego, jak marnowanie czasu na spotkania i czynności bezcelowe. Jeśli z kimś się umawiamy, ale nic z tego nie wynika, tylko marnujemy czas. Tak samo jest z zadaniami. Jeżeli skupiamy się na tych, które nie pozwolą nam załatwić danej sprawy, nic na tym nie zyskamy oprócz straty czasowej. Nie można wtedy mówić o żadnej produktywności.

Rytm dnia

By zawsze odpowiednio wywiązywać się z ustalonego sobie planu, warto kłaść się spać o określonej godzinie oraz wstawać o jednej porze. Organizm przyzwyczaja się wtedy do pewnego harmonogramu i zaczyna pracować zgodnie z jego przebiegiem. W przeciwnym razie, jeżeli będziemy zaburzać ten rytm, rano będziemy niewyspani, a wieczorem będziemy cierpieć na bezsenność. Nikt w takim stanie nie może skupić myśli na tyle, by pracować produktywnie.

Sport to zdrowie

Dobrze będzie wprowadzić do swojego życia codzienną dawkę sportu. Dzięki temu nie tylko będziemy czuli się sprawniejsi, ale także dotlenimy nasz organizm i pobudzimy krążenie krwi. To bardzo ważne również dla naszego umysłu.

Jak być produktywnym na co dzień?

Wbrew pozorom sport nie odbiera energii, a dodaje jej znacznie więcej, i to już na początek dnia. Czujemy się rozbudzeni, mamy dobry humor dzięki wytwarzającym się hormonom szczęścia, a to dodatkowo mobilizuje nas do dalszej aktywności, w tym zawodowej.

Przerwy w pracy

Nic tak nie zniechęca, jak brak przerwy na odpoczynek i oderwanie wzroku od nieustannie wykonywanych czynności. W ten sposób nie można przez dłuższy czas się skoncentrować, ani się przewietrzyć. Przerwa jest konieczna do zdrowego i produktywnego funkcjonowania w każdej pracy.