Jak odczytać mowę ciała?

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że nie trzeba mówić, by inni byli w stanie zrozumieć wysyłane przez nas komunikaty. Niekiedy wyłącznie nasze ciało, czy to świadomie, czy nie zachowuje się w taki sposób, że na podstawie gestów i postury można rozgryźć nasze myśli.

Chodzi tutaj chociażby o zwyczajne bawienie się swoimi włosami, czy dotykaniu płatka ucha. Co nasze ciało chce o sobie powiedzieć?

Nasza twarz

Gesty twarzy są jednymi z najbardziej charakterystycznych. Kiedy odgarniamy z naszej twarzy włosy, może to wiązać się z pewnym zdenerwowaniem, a także chęcią flirtowania z drugą osobą. Dzięki takiemu odruchowi kobiety pokazują mężczyznom ich atuty, a więc odkrytą szyję.

Jeszcze innym ciekawym gestem jest po prostu uśmiech. Szczerze uśmiechając się do kogoś wyrażamy w te sposób sympatię. Trzeba jednak uważać z tym, jak się uśmiechamy. Krótki gest w tym stylu jest odbierany za szczery. Dłuższy za fałszywy lub po prostu niepoważny.

Jak odczytać mowę ciała?

Gdy natomiast mrugamy zbyt często, może to być objawem stresu. Poza tym częste mruganie zwraca na siebie uwagę.

Jeszcze jeden interesujący gest to po prostu przygryzanie ust. Często pojawia się ten odruch, gdy sytuacja, w której się znajdujemy jest niezręczna. Przygryzanie ust służy odwróceniu naszej uwagi od tego stanu i podjęciu próby zrelaksowania się.

Nasze oczy

Kolejną grupą gestów charakterystycznych są te wykonywane przez nasze oczy. Kiedy podczas rozmowy z wybraną osobą zauważamy, że jej oczy wciąż biegają po wszystkich osobach i przedmiotach wkoło, wtedy jest to oznaka pewnego rozproszenia myśli.

Prawdopodobnie ta osoba nie do końca wie, o czym mówimy i zapytana o to będzie miała problem wybrnąć z sytuacji z twarzą.

Nasze oczy potrafią też czasem po prostu się zamknąć, a ich otworzenie wcale nie jest takie proste. Wtedy zazwyczaj jest to sytuacja obronna, kiedy mózg wysyła sygnał, że pewne treści, często drastyczne nie powinny zostać przez nas zobaczone, by nie dorzucać sobie kolejnej dawki destruktywnego stresu i przeżyć.

Gdy natomiast obniżany nasz wzrok, wtedy wykazujemy pokorę względem kogoś lub czegoś. Bardzo często w taki sposób patrzą dzieci na swoich rodziców. Wiedzą one podświadomie, że jest to gest pokory z ich strony, który pomoże załagodzić nerwową sytuację.

Nasze ciało

Nie tylko twarz, ale także ciało potrafi wysyłać znaczące sygnały. Jeżeli wobec naszego rozmówcy stoimy ze złączonymi nogami i wyprostowanymi plecami, chcemy w ten sposób okazać mu szacunek i respekt.

Kolejny ciekawy gest to zwrócenie się nogami i swoją postawą na wprost osoby, która do ans się zwraca. To także oznaka szacunku i zaangażowania w kontakt z drugą stroną. Kiedy natomiast do rozmowy dołączy również trzeba osoba, warto ustawić się do niej w pozycji około 45 stopni nachylenia. Poczuje się ona członkiem grupy.

Kiedy nasze ciało zaczyna wyrażać dominację, zazwyczaj przejawia się to w posturze na nogach szeroko rozstawionych. Kiedy pragnie zwrócić się na siebie uwagę, właśnie taka postawa jest do tego najlepsza. Jak ta postawa wygląda w realnym świecie? Wystarczy przyjrzeć się zdjęciom ,na których prezentują się władcy, zarówno historyczni, jak i współcześni. Wtedy wszystko okaże się jasne.