Tylko 4 na 10 Polaków systematycznie oszczędza pieniądze. Jeżeli i Ty chcesz zacząć budować tzw. poduszkę finansową z myślą o przyszłości, nowy rok to dobra ku temu okazja. Niech oszczędzanie stanie się Twoim noworocznym postanowieniem, a potem wejdzie Ci w nawyk. Sprawdź, od czego zacząć.

Każdego stać na oszczędzanie – niezależnie od wysokości osiąganych dochodów. Nie musisz przecież miesiąc w miesiąc odkładać kwot liczonych w setkach złotych. Gromadzenie nawet niewielkich sum będzie krokiem w dobrą stronę – pozwoli zmienić podejście do pieniędzy oraz „wyrobi” w Tobie nawyk systematycznego oszczędzania.

  • Załóż konto oszczędnościowe

Jeżeli dopiero zaczynasz oszczędzać, załóż konto oszczędnościowe. To najlepszy produkt bankowy, dzięki któremu będziesz gromadzić środki w bezpieczny sposób.

Wybierając konto oszczędnościowe, zwróć uwagę przede wszystkim na takie kwestie jak:

  • oprocentowanie rachunku
  • opłaty za wypłatę z konta.

Warto także sprawdzić, czy w ramach konta można przystąpić do programów lojalnościowych. Przykładowo, otwierając Moto Konto w Toyota Banku można skorzystać z promocji Tankuj Korzyści, której istotą jest zwrot kosztów za paliwo – nawet do 10%.

  • Ogranicz zbędne wydatki

Przeanalizuj swój miesięczny budżet i dokładnie sprawdź, jak dużo pieniędzy „ucieka”. Szybko przekonasz się, że w ciągu miesiąca sporo środków przeznaczasz na niepotrzebne rzeczy. Z części wydatków można byłoby spokojnie zrezygnować, np. z jedzenia na mieście kilka razy w tygodniu, zbyt częstych wypadów do kina itp.

Miej świadomość, że drobne wyrzeczenia pozwolą zgromadzić dużo większy kapitał. Uzyskasz znacznie lepsze zabezpieczenie finansowe i będziesz mógł zrealizować swoje plany.

  • Odkładaj bilon do skarbonki

Skarbonka wcale nie odchodzi do lamusa – wykorzystaj ją do gromadzenia bilonu. Ustal, że każde 2 zł czy 5 zł w portfelu wrzucisz do skarbonki, a zgromadzoną na koniec miesiąca kwotę wpłacisz na konto oszczędnościowe. Zakładając, że każdego dnia wrzucisz 10 zł do skarbonki, w ciągu miesiąca uzbierasz nawet 300 zł.

Oszczędzanie traktuj jako kolejny rachunek za zapłaty

Często jest tak, że pieniądze odkładasz tylko wtedy, gdy na koniec miesiąca zostaje nadwyżka? Jeżeli do tej pory takie podejście nie przyniosło oczekiwanych efektów, zmień strategię. Zacznij traktować oszczędzanie jako kolejny rachunek do opłacenia. Ustaw przy tym polecenie zapłaty – dzięki temu środki z rachunku podstawowego zostaną automatycznie przekazane na rachunek oszczędnościowy.

Pamiętaj, aby należność wobec siebie uregulować w pierwszej kolejności. W przeciwnym razie zawsze znajdzie się wydatek, który uniemożliwi regularne oszczędzanie.