Jak uniknąć wypalenia zawodowego będąc nauczycielem?

Żaden nauczyciel nie ma łatwo. Na każdym etapie nauki trzeba mierzyć się często z trudną młodzieżą, która swoją logiką próbuje narzucić prawidłowe postępowanie innym.

Kształtowanie myślenia i sposobu zachowania młodych ludzi jest istotnym elementem procesu wychowawczego, który wymaga ogromu cierpliwości i zaangażowania. Dlatego praca nauczyciela jest bardzo trudna i potrafi być także męcząca. Kiedy jednak notoryczne zmęczenie dopada wykładowcę, może on stać się nieświadomą ofiarą wypalenia w swoim zawodzie.

Do tego dochodzą dosyć niskie, a więc i niemotywujące zarobki oraz spory bagaż odpowiedzialności, a chęć do pracy odejdzie z dnia na dzień jakby niezauważona. Co zatem zrobić, by nie wypalić się w pracy nauczyciela i wciąż odczuwać powołanie do kształtowania młodzieży?

Wsparcie

Przede wszystkim należy w tej kwestii zwrócić się o pomoc do swoich kolegów z pracy. Można także dokonać konsultacji z rodzicami, a nawet samymi uczniami. W tym celu będzie ważne spotkanie się w określonym gronie i stworzenie pewnego rodzaju burzy mózgów, podczas której zbierze się najlepsze pomysły, w jaki sposób można jeszcze poprowadzić lekcje.

Czasem warto pomyśleć o podzieleniu uczniów na grupy, zorganizowaniu zawodów albo konkursów, a może ciekawym urozmaiceniem byłoby zaproszenie na lekcję osoby, która w danej dziedzinie jest specjalistą i może opowiedzieć o swoich doświadczeniach zawodowych?

Jak uniknąć wypalenia zawodowego będąc nauczycielem?

Będzie to nie tylko motywacja dla nauczyciela, ale również dla dzieciaków, ponieważ spojrzą oni na zdobywaną wiedzę z bardziej praktycznej perspektywy, a nie tylko z punktu widzenia suchej teorii.

Dodatkowe szkolenia dla nauczycieli

Czasem dobrym sposobem na wypalenie zawodowe może okazać się skorzystanie z nowych szkoleń oraz kursów, dzięki którym odświeży się swoją wiedzę, nieco ją poszerzy i wymieni doświadczeniami z innymi uczestnikami.

Można w tym celu zorganizować także spotkania nauczycieli, kiedy to przedstawiciele tego zawodu z danego powiatu, województwa spotykają się i rozmawiają o swojej pracy i pomysłach aktywizacyjnych. Taka odmiana naprawdę pozytywnie wpływa na człowieka i mimo że wciąż wiąże się z wykonywaną pracą, to jednak pokazuje jej drugie oblicze.

Powrót do początków

Warto każdy następny rok szkolny potraktować jako czas nowych wyzwań i doświadczeń i przypomnieć sobie, jak bardzo podekscytowanym było się na początku swojej kariery w nauczaniu. Wtedy człowiek był pełen wigoru i chęci do działania i wierzył, że wszystko robi zgodnie ze swoim powołaniem i jest w tym jakiś głębszy cel.

Warto także w swojej pracy wykorzystywać już wcześniej przygotowywane materiały, ponieważ jest to spore ułatwienie, jednak nie powinno się popadać w rutynę, dlatego należy za każdym razem dopisać coś nowego i ciekawego, dzięki czemu lekcje będą zmodernizowane i ulepszone.

Odpoczynek

Jest ważny w życiu każdego człowieka. Należy się zatem również nauczycielom. W tym celu najlepiej będzie każdy weekend odpoczywać i nie spędzać go na poprawianiu prac domowych, czy sprawdzianów. Inaczej w przeciwnym razie szybko wypalimy się zawodowo, ponieważ praca przytłoczy nas od środka i nie pozwoli na zachowanie harmonii i równowagi między wszystkimi ważnymi aspektami w życiu.