Jak motywować uczniów do nauki?

Motywacja – bez niej ciężko przysiąść do książek, wkuć na pamięć odpowiedni materiał na klasówkę, czy większy sprawdzian, nie wspominając już o systematycznej nauce i aktywnym udziale w dodatkowych zadaniach w szkole. Kiedy jednak dziecko jest zmotywowane, znacznie lepiej radzi sobie w swoich obowiązkach, nie zalega z materiałem i odnosi na polu naukowym liczne sukcesu.

Nie ma dwóch takich samych dzieci i mało które potrafi na tyle samo się zmotywować, by rodzice nie mieli z nim najmniejszych problemów. W tym celu warto znaleźć motywację u dziecka.

Grunt to być pozytywnym

Nigdy nie można podejść do dziecka i zacząć mu grozić, że jeśli nie poprawi stopni w szkole, to będzie go czekać za to surowa kara. Takie działanie może i przyniesie chwilowe skutki, ale zastraszania nie można mylić z motywacją.

Lepiej będzie zatem samemu nastawić się pozytywnie i z takim podejściem rozpocząć rozmowę z dzieckiem. Gdy wspólnie z nim spróbuje osiągnąć się sukces na jakimś polu, wtedy będzie to najlepsze motywacja dla malucha oraz świetny sposób nauki wzajemnego szacunku. Warto także pomyśleć o zainstalowaniu w pokoju dziecka tablicy, na której będą wypisywane pozytywne cechy dziecka jako ucznia.

Dziecko musi mieć sposobności do odniesienia sukcesu

Rodzic może efektywnie wspomóc swoje dziecko w budowaniu u niego trwałej motywacji. W tym celu warto nagradzać swoją pociechę za każdy mały krok, który uda się mu wykonać i uświadamiać mu, że jest to droga ku wyżynom i wyższym celom. Dzieci muszą także mieć świadomość tego, jakie nadzieje pokłada się w ich działanie. Warto również zadawać im dodatkowe zadania domowe, jako nieobowiązkowe, aczkolwiek motywujące do zdobycia lepszych wyników.

Wzbudzenie ciekawości u dzieci

Aby dzieci mogły zainteresować się jakimś tematem bardziej, niż zazwyczaj, warto postarać się również samemu z odpowiednim entuzjazmem przedstawiać im wybraną dziedzinę nauki. Jeśli zatem w szkole pojawia się akurat temat, który jest dosyć nudny, najlepiej będzie poszukać ciekawszej formy przekazu, by prezentacja i omówienie wybranej kwestii przebiegało w ciekawy sposób. Kreatywność odgrywa tutaj pierwsze skrzypce. Jeśli znajdzie się odpowiednią metodą na pomoc dziecku w zrozumieniu nudnych zagadnień w formie zabawy, czy gry, nauka pójdzie sprawniej i przyjemniej.

 

System nagród

Już wyżej poruszono nieco ten temat. Warto jednak zgłębić się w tajniki prawidłowego nagradzania dzieci. W większej grupie szczególnie mocną motywację odczuwają dzieciaki, kiedy mają możliwość uzyskania nagród indywidualnych. W ten sposób kreuje się w nich również pewne wzorce zachowań, które ulegają utrwaleniu i zostają przyjęte jako całkowicie naturalne i oczywiste.

Jak motywować uczniów do nauki?

System nagradzania musi być jasny i przejrzysty. Gdy zasady są znane i zrozumiałe, łatwiej jest ich się trzymać i przestrzegać reguł.

Pochwały

Nic tak nie motywuje, jak pochwała. Czy to osobista, czy na forum przy wielu osobach, zawsze działa tak samo i podbudowuje osobiste poczucie wartości dziecka. Dowodem uznania może być także przygotowanie za systematyczna naukę o osiągnięte sukcesy odpowiedniego dyplomu gratulacyjnego dla rodziców. Taki dowód indywidualnej pracy dziecka to najwyższy zaszczyt, a także spory kopniak motywacyjny.