Psychoterapia – czyli najcięższa praca z samym sobą

Wiele osób które uczestniczy w psychoterapii niejeden raz przekonali się że sesja terapeutyczna może być jedną z najcięższych prac jaką wykonali w swoim życiu. Psychoterapia jest nawet określana jako niezwykle długa droga na końcu której możemy w końcu odnaleźć samego siebie, wiele jest w tym prawdy albowiem to droga do własnej prawdziwej ukrytej głęboko osobowości.

Jest to jedna z większych mądrości jaka niesie z sobą psychoterapia, konfrontacja z najtrudniejszymi wspomnieniami oraz uczuciami które przeżyliśmy potrafią zwalić z kolan nawet najsilniejszego. Jest to bardzo ciężka praca aby znów poczuć to co nie mogliśmy lub zostało to w nas stłumione które wracając po latach dają niezwykłe poczucie wewnętrznej ulgi. Jest to ogromna praca gdzie powolnymi krokami zmierzamy do rozbrojenia wszystkiego tego co blokowało nasze poczucie szczęśliwego życia.

Im starszy jest człowiek tym mocniej ma zakorzenione nawyki, to walka z nawykami od sesji do sesji terapeutycznej. Niektóre nawyki nabyliśmy sami, ale większość zostały ukształtowane przez naszych rodziców, opuszczamy to co uważaliśmy za bezpieczną przystań aby w końcu dotrzeć do tej lepszej dla nas krainy. To właśnie zapamiętane schematy zachowania i reagowania powodują nieustające cierpienie, zmiana jest ciężką pracą ale bardzo owocną w procesie przemiany osobowościowej.

Koszt jest taki że pochłania to naszą energię i czas jaki musimy przeznaczyć na te procesy. Jak wszystko i na to musimy znaleźć czas, jeśli jesteśmy akurat w najbardziej zabieganym momencie naszego życia, to może to się nie udać bo nie znajdziemy tyle czasu ile psychoterapia potrzebuje. Jednak nie warto wrzucać ciągłe wymówki albowiem jeśli my sami nie nadamy priorytetów dla swojej przemiany, to wtedy każdy okres może być zabiegany a my coraz bardziej nieszczęśliwi. Terapia wymaga również naszego charakteru, szczególnie upór i determinacja mogą dać nam siłę przebrnięcia przez najcięższe sesje terapeutyczne. Momentów zwątpienia a także kryzys w terapii będą się zdarzać, zmierzenie się z własnymi słabościami wymaga przekroczenia granic których nie robiliśmy nigdy wcześniej. Czasem efektów psychoterapii nie widać od razu i czujemy się zniechęceni, mając poczucie że marnujemy czas i pieniądze. To wszystko jest naturalne i ludzkie, chwilowe poczucie słabości mogą zdarzyć się każdemu.

Najwięcej trudności napotkają osoby które mają wbudowane mechanizmy obronne na zasadzie nieufności do innych osób wiążące z ich głęboko skrytymi lękami. Stąd niezwykle ważne aby znaleźć w sobie tą siłę i wytrwałość. Niezwykle pomocne może być wsparcie najbliższych, rodziny, rodziców, ukochanej osoby.

Jeśli rozpoczynasz psychoterapię, to nie miej złudzeń że rzeczy same się naprawią, a psycholog ma magiczną różdżkę i odmieni nasze życie w parę minut. Praca nad nawykami które utrwalaliśmy latami będą najcięższymi w twoim życiu, ale są najbardziej efektywnymi w przemianie całego twojego życia na lepsze i takie na jakie zasługujesz.

Psychoterapia to proces wymagający wsparcia i doświadczenie psychologa terapeuty, znajdziesz to wszystko u nas, poradni psychologicznej CO Tam? https://psychoterapiacotam.pl/dla-kogo/leczenie-zaburzen To miejsce z domową atmosferą gdzie znajdziesz doświadczonych terapeutów praktyków którzy pomogą przejść psychoterapię. Do każdego problemu podchodzimy indywidualnie, diagnozujemy problemy i wyznaczamy możliwe drogi leczenia. Oferujemy kompletne wsparcie psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów którzy z uwagą i należytą starannością pomogą w każdej sytuacji. Twoje zdrowie jest dla nas najważniejsze.