Psychoterapia - co to jest i na czym polega?

Korzystanie z usług terapeuty niestety w naszym kraju wciąż traktowane jest jako coś zbędnego. Nie mamy oporów, aby udać się do specjalisty leczącego ciało, natomiast ktoś, kto pomaga nam w sytuacji kryzysów emocjonalnych, bywa postrzegany jako osoba mało kompetentna, a czasem nawet parająca się niekonwencjonalnymi metodami wykraczającymi poza zakres akademickiego szkiełka. Na szczęście sytuacja powoli się zmienia na lepsze i coraz chętniej sięgamy po tego rodzaju pomoc.

W czym pomaga psychoterapia? Jak wybrać psychoterapeutę?

Sytuacji, w których warto zasięgnąć opinii lub udać się po pomoc do terapeuty, jest wiele. Mogą to być momenty spadku nastroju, jaki najczęściej zdarza się na przełomie pór roku, mogą to również być zaburzenia wynikające z przebytych traum, np. po śmierci bliskiej osoby oraz zdiagnozowane choroby psychiczne. Spektrum jest bardzo szerokie, przy czym warto pamiętać, że w ostatnim przypadku psychoterapia jest działaniem wspierającym farmakoterapię prowadzoną pod okiem psychiatry. Jak szukać specjalisty? Gabinety psychoterapii w Warszawie oraz innych wielkomiejskich aglomeracjach to powszechne zjawisko, specjalistów jest wielu. Dzięki temu, że wybór jest większy, prościej znaleźć specjalistę idealnie dopasowanego do własnych potrzeb. Taka sytuacja jest jednak obarczona pewnym ryzykiem. Obok wysokiej klasy psychoterapeutów na rynku mogą też działać osoby nieposiadające stosownych uprawnień. Gabinet terapeutyczny może obecnie prowadzić każdy, ale nie każdy ma ukończone odpowiednie studia oraz kursy doszkalające. Bardzo ważne przy wyborze psychologa jest zatem sprawdzenie, czy jego nazwisko widnieje na Liście Certyfikowanych Psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Taki spis można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej PTP.

Co to jest psychoterapia?

W dużym uproszczeniu psychoterapia jest rozmową, w czasie której pacjent opowiada o swoich problemach i po przeanalizowaniu ich z psychologiem szuka najlepszych rozwiązań. W zależności od metody terapii, a jest ich bardzo wiele, specjalista będzie w inny sposób wspierał pacjenta. Należy jednak pamiętać, że terapia nie polega na tym, że psychoterapeuta da nam receptę na szczęście i powie jak mamy żyć – do takich wniosków dochodzi się w wyniku procesu, który w zależności od złożoności problemu może trwać miesiąc, dwa miesiące, rok, a nawet sześć lat. Nie ma ściśle określonego czasu, w jakim terapia powinna się zakończyć, sesje są finalizowane wtedy, gdy pacjent w opinii psychologa nie wymaga już dalszej terapii.

Jak się przygotować do psychoterapii?

Przekroczenie progu poradni psychologicznej nie wymaga specjalnych przygotowań. Można ewentualnie spróbować ułożyć sobie w głowie to, o czym chce się porozmawiać w pierwszej kolejności. Jest to pomocne, bo jedna sesja obejmuje zaledwie 45 lub 60 minut. Sesje mogą się odbywać raz lub dwa razy w tygodniu. Bardzo ważne jest systematyczne uczestniczenie w każdym spotkaniu, nawet w momencie zniechęcenia, który często nadchodzi już po pierwszych kilku sesjach – o czym koniecznie trzeba powiedzieć terapeucie.